8 dolog, amit jó lett volna már a gimiben megtanulni

kislányok fekszenek a földön

8 dolog, amit jó lett volna már a gimiben megtanulni

Van néhány dolog, amit jó lett volna, ha már a gimiben megtanítanak nekem, mert akkor egy csomó zsákutcától, tévedéstől csalódástól megkímélhettek volna. De sajnos nem volt tananyag sem a konfliktuskezelés, sem az érzelmi intelligencia fejlesztése, de még a pénzügyi ismeretek sem. Ma sem az.

Néha elábrándozok azon, milyen klassz is lenne, ha olyan iskoláink lennének, ahol a fölösleges információk tanítása és számonkérése helyett valóban az “életre neveltek” volna – írta a szemelyescoach.hu szerzője.

Húsz évet húztam le a közoktatásban, és pontosan tudom, hogy mennyi fölösleges dolgot is bele kell a gyerekek fejébe tömni.

Mentálhigiénés szakemberként azt is látom, hogy ordító hiányosság van a gyerekek érzelmi intelligenciájában. Végiggondoltam, hogy mi mindent kellett nekem a saját erőmből pótolni, megtanulni, hogy túl a negyvenen elmondhassam: jól érzem magam. Mert mostanra tanultam meg mindazt, amire az iskolának és a családnak kellett volna felkészítenie. Ha 18 évesen ezzel a tudással jöttem volna ki a gimnáziumból, akkor most fényévekkel előrébb tartanék.

Nézzük tehát, mi az, amit már gimnáziumban meg lehetne/kellene tanítani a gyerekeknek.

1. Az önbizalom nem a külsőn, és nem is a kitűnő bizonyítványon múlik!

Az a gyerek, akit nem úgy nevelnek otthon, hogy “gyerekem, nekünk pont úgy vagy jó, ahogy vagy”, az csak további sérüléseket szerez egy iskolában, ahol verseny van, és másokhoz vagy elvárt ideálhoz mérik a teljesítményt. Márpedig a mai magyar iskolában nem a gyerek saját fejlődési üteméhez mérten értékelik a teljesítményt. Így aztán felnőttként kellett megtanulnom, hogy csúfos kudarc a vége, ha azt gondolom, hogy akkor leszek elég jó, ha én vagyok a legszebb és a legokosabb. Ez a párkeresésben vagy a munkaerőpiacon egy fikarcnyit se számít. Segítőként rengeteg okos és vékony nő jár hozzám, akinek az önbecsülése a béka feneke alatt van.

2. A saját boldogságodért magad felelsz.

Olyan jó lenne, ha az iskolában tanítanának technikákat arra, hogyan legyél boldog! Tudom, van már erre kezdeményezés, ami nagyon örvendetes, és szurkolok is nekik. De azt is meg kellene tanítani a gyerekeknek, hogy ne másoktól, ne a jövendő párjuktól várják majd, hogy boldoggá tegye őket. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy a saját életük alakulásáért maguk felelnek!

3. A konfliktuskezelést meg lehet tanulni!

Már harminc is elmúltam, amikor elkezdtem konfliktuskezelést tanulni, és rájöttem, hogy a nézeteltérés jó esetben nem eltávolít a másiktól, hanem ha jól kezeljük a helyzetet, akár közelebb is vihet hozzá. Sajnos a mai iskolákban a gyerekeket még mindig tekintélyelvűen nevelik, ami azt tanítja meg a kölyköknek, hogy ha bántás éri őket, jobb, ha hallgatnak, sunnyognak, vagy képmutató módon behódolnak.

4. Pénzkezelés

Olyan jó lett volna, ha már a gimiben elmondják, hogy a pénz nem az ördögtől való, és minden látszat ellenére nem minden vagyonos ember lop, csal és hazudik. Jó lett volna már akkor megtanulni, milyen rendszer szerint érdemes a pénzt elosztani, mennyit érdemes félretenni, megtakarítani, befektetni és a jóllétünkre költeni. Sok millióan megtanulhatták volna azt is, hogy mi a különbség a jó és rossz hitel között.

A lista folytatása a szemelyescoach.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.