Állati Zenés ABC: Barangolás a betűk és a hangok közt játékosan – interjú Bíró Eszterrel
A gyermekek bizonyítottan játékos formában tudnak a legkönnyebben és a leggyorsabban tanulni. Szülőként pedig nagy szerepünk van abban, hogy ehhez kapaszkodókat nyújtsunk csemetéinknek és rengeteget segítünk nekik azzal, ha olyan légkört teremtünk, eszközöket alkalmazunk és aktivitásokat találunk ki, ami ezt támogatja. Bíró Eszter énekesnő, színésznő is ezt tette édesanyaként, amikor megalkotta az Állati Zenés ABC-t, amellyel azóta sok gyermek, szülő és pedagógus mindennapjait tette játékosan könnyeddé. Erről, az ötlet kialakulásáról, az oktatásban való alternatív kiegészítésről és következő fellépéséről beszélgettünk vele.
- A hétvégén a Kerekdomb Fesztiválon az Állati Zenés ABC c. produkcióval lépsz majd fel, amellyel 2014-ben elnyerted a Fonogram díjat, Az év hazai gyermek albuma elismerést. A név meglehetősen találó és beszédes. Mégis pontosan mi az Állati Zenés ABC?
Eszter: Az Állati Zenés ABC elsősorban két, családoknak szóló képeskönyvet, a hozzájuk tartozó lemezeket és színpadi koncerteket takar. A magyar ABC minden betűjéhez készült egy – egy dal, amelyek emellett egy-egy állatról is szólnak. Fontos volt számunkra, hogy a dalok zeneileg is sokszínűek legyenek, különböző stílusokat és hangszereket mutathassunk be a gyerekeknek. A zeneszerző, Födő Sándor „Fodo” olyan zenét írt, amit egy perc alatt dúdol a kicsiktől a nagyokig mindenki, a könnyen megjegyezhető dalszövegeket pedig Hegyi Gyuri írta. A koncertjeink interaktívak, sok-sok játékkal, humorral, élőben megszólaló zenével, együtt barangolunk a betűk és hangok közt. Különlegesség, hogy használjuk a mai technika adta lehetőségeket, pl. loopert, és persze különböző hangszereket, harmonikát, gitárokat, ütőhangszereket is.
- Két gyermek boldog anyukája vagy. Az ötletet általuk merítetted?
Eszter: Inkább úgy fogalmaznék, hogy ők adták az ihletet ahhoz, hogy a betűket dalokon, és ezekhez kapcsolódó játékokon keresztül szinte észrevétlenül ismertessem és szerettessem meg velük, mégpedig a korosztályukkal, barátaikkal, óvodás, kisiskolás csoportjukkal egyszerre, de közben a szülők és tanítók is jól szórakozhassanak. Ők egy állandó kontroll nekünk, mert azt gondolom, hogyha a saját gyerekeinknek tetszenek a dalok, éneklik őket, táncolnak rá, és megtanulják így a betűket, akkor mindez más gyerekeknél is fog működni.
- Már több állami általános iskola első osztályában használják a képeskönyvet és a lemezt a tananyag alternatív kiegészítéseként. Gondoltad, hogy ilyen eredménye is lesz a munkádnak?
Eszter: Nagyon meglepődtem, de hatalmas visszaigazolás és öröm számomra. Már több meghívásnak is eleget tettem alsó tagozatosoknál, ahol hallgatják és használják a lemezeket és a könyveket. Nagyon jó volt látni és átélni testközelből, hogy ezek a dalok és könyvek valóban tudnak adni egy lökést a tanuláshoz. Tudni azt, hogy amit csinálunk nemcsak szerelem, hanem nagyon hasznos is, hihetetlen érzés. Különben ezt a tematikus iskolaturnéinkon is nagy mértékben látjuk, halljuk és érezzük.
- Elkezdődött a suli, rengetegen most léptek be először az iskola kapuján. Nekik hogyan ajánlod az Állati Zenés ABC-t otthoni játékos tanulásra? Miként segíthetnek ebben a szülők az első osztályos gyerekeknek?
Eszter: Azt gondolom, hogy ha otthon berakják a lemezt, akár csak háttérzeneként, és közben játszanak, ugyanolyan hatást ér el, hiszen egy jó lego-vár összerakása alatt is hatalmas elánnal lehet énekelni a dalokat, ráadásul a lemezen is úgy szerepelnek a számok, hogy lehetőséget nyújtanak ismételni a szöveget, tovább- és velünk énekelni. Vannak közte versek, kis mesék is, játékos kérdések, ábécés poszter – jó program lehet egy kis délutáni játszás, uzsonna, fürdés, esti mese keretein belül. Ezen kívül több visszajelzést kaptunk, hogy sokaknál alapfelszereltség a 2 lemez és könyv az autóban is, ott aztán tényleg együtt énekli a család, és még követni is tudják a könyvekből a szöveget, vagy a képek alapján a történeteket.
- A rajongók szeptember 8-án a Kerekdomb Fesztiválon is találkozhatnak majd Veled Tállyán, a Maillot Kastélyban. Most először zenélsz az eseményen? Mire számítasz?
Eszter: Igen, most először, és nagyon várom a találkozást a fesztiválozó családokkal! Ott lesz két csodálatos zenész, Hámori Máté gitáros és Födő Sándor „Fodo”, aki ütőhangszereken és harmonikán játszik, illetve jövök én is, és hozom a képzeletbeli ládámat, benne az összes állattal, betűvel, hanggal, dallal, varázsdobozzal! Várunk benneteket, gyertek minél többen!
Bíró Eszterrel és zenekarával, na meg az Állati zenés ABC-vel legközelebb szeptember 8-án, pénteken 18:00 – 18:50 között találkozhattok a Maillot Katélyban, Tállyán a Kerekdomb Fesztivál keretein belül. Ugyanis szeptemberben sem kell búcsút inteni a fesztiválszezonnak: a tokaji hegyvidék ékszerdoboza, Tállya idén második alkalommal nyitja meg kapuit a látogatók előtt. A hónap második hétvégéjén könnyű- és komolyzenei koncertekkel, színházi előadásokkal, gyerekprogramokkal, borpiknikkel és futóversennyel készülnek a Kerekdomb Fesztivál szervezői. Tóth Vera, a 30Y, Szirtes Edina Mókus és a Belmondo is a fellépők között lesz.
további információk: kerekdombfeszt.hu
Írta: Vargacz Alexandra