Az orrcsepp-titok
Ha N. titkolózva, kitűnő marketinggel rávezetett pár ezer embert a “normál” kajákhoz képest egészségesebb, tudományosan is védhető étrendre, akkor én is titokként tálalom azt, amit szerintem már az óvodákban is el lehetne magyarázni, jelesül az orrcseppek működését, ésszerű használatát. Banális, de talán hasznos poszt. Szakértőnk, Dr. Király Balázs írása.
Sokan félnek az orrcsepptől. És most nemcsak a gyerekekre gondolok, akik érthető módon utálattal gondolnak az orrukból egyenesen a garatra szaladó, keserű, néha csípős cseppekre. Nagyon sok szülő fél használni az orrcseppeket, orrsprayket. Pedig, számos fül pont az orrcseppeknek köszönheti, hogy még hallják vele például Vivaldi négy évszakának nyár tételét.
Jellemzően az orrcsepptípusok megkülönböztetése is problémás. Mindegy milyen orrcseppet használok, lényeg, hogy használom. Holott, legalább 2 nagy csoportra oszthatók a szimpla náthánál használatos orrcseppek , orrsprayk: sós oldatokra és “nyálkahártya-lohasztó” orrcseppekre.
Az első csoportba tartozók, a sós oldatos, egzotikusabban (s ezáltal drágábban) tengervizes orrsprayk tisztítják és nedvesítik az orr nyálkahártyáját. Ezeket szinte korlátlanul fújkálhatjuk kicsi kincsünk orrlikaiba, annak reményében, hogy úgyis megbocsájt. Ha már tudja, hogy ezt a sós cseppentést, spray-zést még egy alapos orrszi-porszi is követheti, a bocsánat már nem garantálható. Legalább mi, szülők higgyük el, tényleg van értelme, és jót teszünk a pillanatnyi kínzással. Aztán arra is van bőven példa, hogy ezt a orrszívó hőstettet valami gumicukorféleségért maguk a gyerekek is megteszik, nosza, rajta!
A második csoportnak már a neve is gyanús. Nyál-ka-hár-tya-lo-hasz-tó. Lohasztásról valami rossz ugrik be általában. Ugye? A fennkölt stíl művelői most a kedvünk lohasztására asszociáltak, de a nagy átlagnak valamely, a libidóval kapcsolatos vízió villan be… És, igen, az orrunk nátha miatt duzzadó nyálkahártyájában az ereket szűkíti ez a orrcsepp/spray- forma. És ebben a folyamatban csak egy közérzetjavító plusz, hogy franciás akcentusunk múlik, és könnyebben kapunk levegőt. A legfontosabb – és minél kisebb a gyerekről beszélünk, annál fontosabb – hogy az orrunkkal összeköttetésben álló, vékony járatok, nyílások újra szabadok lesznek. Ilyen járat például a fülkürt, ami ha elzáródik a nátha miatt, nem tud szellőzni a fül belső része. Ha ebbe a lezárt üregbe még bacik is bejutnak, na akkor alakulhat ki az úgynevezett felülfertőződés, és az enyhe meghűlésből már komoly, sokszor antibiotikum kezelésre szoruló középfülgyulladás lesz. Ezek a készítményeket tehát nem azért javasoljuk, hogy könnyebben kifolyjon a trutymó, hanem hogy szellőzőn, tisztuljon orrunk, és az orral kapcsolatban álló üregeink is, és ne legyünk betegek, “csak” náthásak. Időben, bátran, de az előírásokat betartva használjuk!
A titok nem titok többé. Mindenkinek napsütéses őszt, lohadó nyálkahártyákat kívánok!
A szerző dr. Király Balázs gyermekorvos, a Felelős Szülők Iskolája szakértője.