Egy fantasztikus nap 700 éves falak és fegyverek között Drakula legendájával – avagy családi programajánló Fraknó Váráról
Fraknó Vára impozáns látképével Burgenland egyik legismertebb szimbóluma, a Rozália-hegység nyúlványán méltóságteljesen emelkedő erődítmény, melyet az évszázadok során senkinek sem sikerült elfoglalni. A helyenként 7 méter vastag falak és a széles várárok biztos védelmet nyújtott lakóinak. Az ódon falak trezorként őrizték meg az utókor számára a megannyi ritkaságot és kincset. A története 700 évre nyúlik vissza, itt tárolták az Esterházyak fegyvereit és hadifelszerelését, I. Pál herceg itt helyezte el egyedülálló kincstárát és levéltárát. A vár még ma is elmúlt korok magával ragadó hangulatát idézi. Minket is magával ragadott ez a több százéves időutazás az 1 km hatótávolságú ágyúkkal, Európa egyik legnagyobb magántulajdonú fegyvergyűjteményével, Drakula legendájával és számos érdekes történettel. Egyaránt ajánljuk kicsiknek és nagyoknak, az egész család számára egy egésznapos kalandozásra, tárlatvezetésekkel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal és már óvodás kortól elérhető vezetett vártúrával!
A vár érdekességei, szablyatáska gyerekeknek
A belső udvarhoz vezető kapu bejáratához egy krokodilt függesztett ki Esterházy I. Pál herceg 1706-ban, akkoriban ez volt a vár eredeti bejárata. Kelet felé néz a krokodil tátott szájjal, hogy elűzze a gonoszokat, mert annak idején az ellenség is kelet felől támadt.
Itt a várban nem csak a család történetét ismerhetik meg a látogatók, hanem megnézhetik Európa egyik legnagyobb magántulajdonú fegyvergyűjteményét, bepillantást nyerhetnek az Esterházy Kincstár titkos helyiségeibe, illetve az emeleten a családi képgalériában számtalan portrét tekinthetnek meg és a páratlan ezüstbútor-gyűjteményt is megcsodálhatják. Az ehhez hasonló gyűjteményeket a háborús időkben beolvasztatták a hadikassza javára.
Az ifjú látogatókat egy különleges múzeumpedagógiai eszköz várja, ami tulajdonképpen egy szablyatáska és tele van érdekességekkel, pl.: egy foglalkoztatófüzettel, amiben különféle feladatokat kell megoldani a családdal együtt. Meg kell keresni, ami a képen el van rejtve, meg kell számolni, hogy hány lépcső vezet fel az emeletre, meg lehet nézni, milyen egy mente és hogyan fűzték össze, illetve különböző rejtvényeket kell megoldani. Ha a rejtvények megfejtése helyes volt és leadják a megoldásokat a pénztárnál, akkor a szerencsés gyermek a barátait meghívhatja ide egy szülinapi zsúrra.
A gyerekek számára összeállított tematikus vezetések során lehet madártollal és tintával írni, igazi páncélt próbálni, fűszerzsákocskákat készíteni, megismerkedni a korabeli fűszerekkel, illetve azzal, hogy mit kentek magukra az emberek a testszagok ellen, amiket el kellett nyomni, ugyanis akkoriban nem fürödtek naponta az emberek.
Fegyvergyűjtemény, ágyúpince
Hihetetlen harcászati eszköz gyűjtemény található a várban, amely Európa egyik legnagyobb magántulajdonú fegyvergyűjteménye, közte 400 éves ágyúkkal, amiket a 30 éves háborúban használtak, majd a háború végével, ide Fraknó Várába szállították őket tárolni. A fraknói várban tárolták a fegyvereket, ágyúkat és ha a katonák valamilyen hadjáratra indultak, akkor vitték őket magukkal a 17-18. században. Különféle ágyúgolyókat is találhatunk itt, homokkőből, vasból és még üvegből is.
Az ágyúpincében az egyik foglalkozás keretein belül egy 400 éves védősisakot és egy mellvértet is meg lehet fogni, megtippelni a súlyát. Érdekesség, hogy a mellvérteken, mint ahogy azon is, ami megfogható, középen található egy golyónyom, ami egyáltalán nem biztos, hogy csata közben keletkezett, ugyanis abban a korban gyakori volt, hogy még a csata előtt minőségellenőrzési szempontból a rálőttek ezekre, hogy megbizonyosodjanak róla, biztosan elég ellenálló anyagból készült-e.
A kiállítás ékessége az 1618-ból származó magyar koronázási zászló, mely a magyar történelem eddig ismert legkorábbi, eredetiben fennmaradt koronázási országzászlaja. Esterházy Miklós volt a családból az első, aki elnyerte a zászlóvívő tisztséget, II. Ferdinánd koronázási szertartásán ő emelhette magasba a zászlót. Másnap királyi udvarmesteri kinevezést kapott, miniszter lett és hamarosan minden olyan tisztséget és címet megszerzett amely a korabeli Magyarországon egy arisztrokrata számára elérhető volt. Ez a zászló tehát az ő felemelkedésének is szimbolikus eszköze.
Török kor
Fraknó Várát többször megpróbálták bevenni, de sikertelenül. Nádorként (a Magyar Király helyetteseként), Miklósnak és Pálnak reprezentatív hadsereget kellett fönntartani, akik itt állomásoztak, és innen vonultak a csaták helyszínére. A vár nemcsak saját katonai eszöközöket, hanem számos hadizsákmányt is őriz, köztük van egy eredeti török díszsátor is. Valószínűleg 1620 körül Isztambulban készült, fajtájának legrégebbi darabja. A hagyomány szerint Miklós gróf az érsekújvári csata során zsákmányolta 1623-ban. Gazdag virágdíszítése, sötétvörös színe arra utal, hogy magasrangú hadvezéré, pasáé lehetett a sátor. Az oszmánok hadjárataik során egész sátorvárosokat építettek, ahol katonák, tisztivselők laktak és volt orvosi ellátás, de még bíráskodás is.
Drakula legendája
Vajon mit keres az Esterházy család képgalériájában Drakula, vagyis Vlad III. Tepes (a karóba húzó), Havasalföld hercege? Amikor Esterházy Miklós 1620-ban elrendelte a családfakutatást, a kitöltetlen hézakokat egy lelkész szabadon kigondolt elődökkel töltötte ki, akik többnyire elismert személyek vagy sikeres harcosok voltak. Drakula rendkívül sikeres volt a törökök ellen vívott csatában, így került a családfára. A várban található festmény az egyetlen épen maradt egész alakos potré a világon, ami létezik róla. Drakulának egyébként a pupillája ki van kaparva a képen, mert annyira rettenetes volt és annyira féltek tőle az emberek, hogy lekaparták a pupilláját.
Tematikus vezetések, élménypedagógiai foglalkozások, születésnapok
Több tematikus vezetés is van a várban, amelyben minden korosztály megtalálhatja a maga érdeklődési körének megfelelőt, illetve ezáltal játékosan tanulhatják a történelmet. A tematikus gyerekprogramok és családi vezetések az egész váron keresztül kalandoznak a kicsikkel és nagyokkal egyaránt. Az iskolai vezetések végigkalauzolják a gyerekeket a régi mindennapokban, megtanulnak madártollal írni, megtudhatják, hogy milyen nehéz volt egy gyerekpáncél vagy megnézhetik, hogy sürögtek-forogtak a konyhában, milyen étkek készültek ott, milyen fűszereket használtak. Óvodás kortól, egészen az általános iskola végéig kínálnak különféle programokat. Van egy nagyon izgalmas, teliholdas vezetés is, ami egy éjszakai túra zseblámpákkal felszerelkezve, védőzsákokat készítenek a drakulák ellen, a gyerekek pedig egy védőpalástot terítenek magukra és így mennek végig sötét folyósókon, ez a “Draculade vezetés”. A bátor gyerekek, akik zseblámpával végig tudnak menni a várban, megismerhetik picit a család történetét is, illetve az előző uralkodó Giletus herceg és az ő feleségének, Rozáliának kegyetlen sorsát.
Van egy múzeumpedagógiai segédeszköz, a szablyatáska, amivel a gyerekek még jobban megismerhetik azokat az egyes eszközöket, amiket régebben használtak, illetve élvezhetőbbé, jobban befogadhatóvá teszi a múzeumban látottakat, a régi kort, a 17-18. századot.
Fraknó Várában található egy terem, ahol a gyerekeknek születésnapi bulikat rendeznek, de nem is akárhogyan. Tortával, szörppel, pajzs- és címerkészítéssel, lányoknak hercegnői tükörkészítéssel, beöltözéssel korabeli ruhákba, kincses ládával.
Fraknó Várában az alábbi gyerekprogramok érhetőek el:
- Kincsek, hercegek, krokodil – játékos foglalkozás és vártúra óvodásoknak
- Rózsa, turbán, aranygyapjas rend – foglalkozás a korabeli gyerekek életéről kisiskolásoknak
- Tinta, zsálya, fegyverolaj – Fedezzük fel a várat! – kisiskolásoknak a barokk élet mindennapjairól
- Draculade – holdfényes, éjszakai várvezetés 7-11 éves kor között
- Kincskeresés – egy kincsestérkép segítségével időutazás és rejtvények a vár történelmi termeiben 6-12 éves gyerekeknek
- „Sala he” & a repülő osztályterem – A vár 700 éves történetén repülhetnek át a diákok a saját osztálytermükből a digitális vezetés segítségével.
További információk ITT.
NYEREMÉNYJÁTÉK Válaszoljatok helyesen az alábbi kérdésre és nyerjétek meg a 3 db családi belépő egyikét Fraknó Várába! KÉRDÉS: Hány éves hadtörténeti emlékeket és tárgyakat vonultat fel a Fraknó Várában található kiállítás? A válaszban segítségetekre lehet az alábbi oldal: https://esterhazy.at/hu/kiallitasok/var-jegy Határidő: augusztus 7. A helyes válaszokat nevetek és a családtagok számának megadásával az info@felelosszulokiskolaja.hu e-mail címre küldjétek. A kisorsolt nyerteseket a megadott e-mail címeken értesítjük. Jó játékot! 🙂 |