Így pakoljunk jól az iskolatáskába – a gerincgyógyász tanácsai

hátizsákkal sétáló kisfiú

Így pakoljunk jól az iskolatáskába – a gerincgyógyász tanácsai

Jól illeszkedjen a gyermek hátára, a vállpántja széles legyen és párnázott és az a legjobb, ha a súlya is minél kisebb – ezek az iskolatáska legfontosabb jellemzői. De hogyan pakoljunk bele?

Nagyon fontos, hogy a táska kialakítása legyen ergonomikus, illeszkedjen a gyermek hátára. Fontos szempont az is, hogy mekkora a táska súlya, akár az önsúlya. A legjobb, ha minél kisebb – mondta az InfoRádiónak Moravcsik Bence Balázs ortopéd szakorvos, gerincgyógyász.

“Most már vannak olyan táskák, amelyek egy kilósak vagy annál is könnyebbek. Az önsúlya a táska saját anyaga, ezzel tudjuk csökkenteni a terhelést. Fontos az is, hogy az iskolatáska pántja legyen széles és párnázott, minél jobban felfeküdjön, minél jobban eloszlassuk a terhelést a vállakon és a gerincoszlopon. Vannak már olyan iskolatáskák, amelyeknek derékpántja is van, ez is segíti az illeszkedést” – tette hozzá.

Hogyan hordja a gyermek a táskát?

Főleg a kisiskolásoknak nagyon fontos, hogy mindkét vállon hordják az iskolatáskát, hiszen ha csak az egyik oldalon hordják, az tartáskompenzációt hoz létre, ebből kialakulhat egy rossz, hanyag tartás, vagy gerincferdülés – magyarázta a szakorvos. A szülőnek mindenképpen figyelni kell a gyermek tartására, mert a rossz tartás a nyak, a váll fájdalmát is okozhatja, de fejfájás is kialakulhat tőle.

Hogyan pakoljunk az iskolatáskába?

Fontos a sorrend – vélekedett a gerincgyógyász. Nehéz tárgyakat, könyveket rakjuk a táska hátsó részébe, minél közelebb a gerinchez, a könnyűeket pedig inkább hátra, ezzel is kímélve a gerincoszlopot, hiszen sokkal nagyobb erőkarok ébrednek akkor, ha hátrahúzza a gyermek hátát – ajánlotta Moravcsik Bence. Ha olyasmit észlelünk a gyermeken, hogy a gerince aszimmetrikus, a vállak nincsenek egy magasságban, fájdalmak jelentkeznek, akkor kell ortopéd orvoshoz fordulni.

A cikk folytatása és a kapcsolódó interjú az Infostart oldalon olvasható, hallgatható.