Játékos jógagyakorlatok óvodásoknak, kisiskolásoknak
A jóga már hosszú évek óta népszerű Magyarországon is, elsősorban a felnőttek körében. A jógagyakorlatok kedvezően hatnak a testre és a lélekre egyaránt, nem eszközigényesek, ezért bátran alkalmazhatjuk elemeit a gyerekek körében is.
Az alábbi ajánlások a mindennapos testnevelésbe való beillesztéshez állította össze az ovonok.hu jógaoktató szerzője, de a hétköznapi életben is kiválóan alkalmazhatók.
Gyermekjóga
A gyermekjóga világában leginkább az egyetemes jógarendszer egyik aspektusát, a mozgásformákat (ászanákat) alkalmazzuk, amelyeket kiegészítünk légzőgyakorlatokkal, relaxációs módszerekkel is. A gyakorlatok rendszeres végzése által megalapozzuk a gyermekek egészséges életét testi-lelki szellemi
szinten egyaránt. Immunrendszerük, szervezetük megerősödik, vitalitásuk növekszik.
A jóga nagyon hatékony
- a feszültségek,
- a stressz,
- az elfojtott érzelmek oldásában.
A gyakorlatok egyszerre több izomcsoportot mozgatnak meg, és minden gyakorlatban érvényesül az izmok és ízületek erősítésének és lazításának optimális aránya. A jóga eszköz annak érdekében, hogy gyermekeink képesek legyenek kifejleszteni önmagukban minden pozitív tulajdonságot.
A gyermeki mibenlét sajátosságát figyelembe véve, a jógarendszer kincseit csak játékos formában tudjuk beépíteni a kicsik mindennapjaiba. A több ezer éves jógagyakorlatokat „gyermeki nyelvre” kell lefordítani. Íme néhány jógagyakorlat óvodásoknak.
Pillangó
A gyakorlat kivitelezése:
Helyezkedjünk el pillangóülésben: egyenes háttal, lábainkat húzzuk fel, hogy talpaink érjenek össze. A gyermeket ültessük ugyanebben a testtartásban a lábunkra, és könnyedén mozgassuk lábainkat fel-le, a pillangószárny mozgásait utánozva.
Másik lehetőség, hogy a gyermek egyedül végzi a gyakorlatot: nyújtott ülésből felhúzzuk a lábunkat úgy, hogy a talpaink összeérnek. Sarkunkat húzzuk minél közelebb a testünkhöz. Összekulcsolt tenyerünkbe (mint egy kis fészek) rakjuk bele a lábujjainkat. Finoman mozgassuk térdeinket fel-le.
Mivel a gyerekek nagyon lazák, sok esetben nincs lehetőség a mozgatásra, mert teljesen leér a talajra a láb.
További gyakorlatok, illetve azon területek, amelyeket fejleszt a gyermekjóga, az ovonok.hu oldalon olvashatók.