Játszótéri etikett – Kell ez nekünk?

kislány játszik a játszótéren, hőlégballon

Játszótéri etikett – Kell ez nekünk?

Anyuka, aki egy hadseregnek elegendő csokis keksszel jön a játszótérre és az összes homokozóban üldögélő kicsinek – életkortól függetlenül – nyom a kezébe egy darabot. Kisgyerek, akinek a szülei büszkén veszik tudomásul, hogy az ő gyerekük a „legéletrevalóbb”, pedig csak a csúszdáról lökte le a többieket. Na és a tegnap még ép, mára viszont veszélyessé vált játszótéri játékok látványa? Ha neked is vannak hasonló élményeid, biztosan bőszen bólogatsz: a játszótéri etikett igenis kell nekünk!

A játszótér, pláne ha sokféle játékkal felszerelt, remek, szabad játékra alkalmas hely, amely számos területen, járul hozzá a gyerekek képességeinek fejlesztéséhez is. És ebbe a szociális képességeket is beleértem! Merthogy a játszótér egy közösségi élmény is, ahol például az egyes mozgásformákon túl a szociális kompetenciák fejlődésére is jó terep mutatkozik.

A játszótér sem más, mint bármelyik közösségi tér, itt is megmutatkozik a családok sokfélesége. De hogy a játszóterezés valóban közös élmény lehessen, vannak szabályok, amiket mindannyiunknak be kell tartani.
Mindez a napokban megnyílt: városligeti Nagyjátszótér – amely jelenleg az ország legmodernebb játszótere – láttán jutott eszembe. Mivel ez nem csak modern, de integrált – tudja fogadni a különböző fogyatékossággal élőket is -, sőt korosztályok szerint tagolt hatalmas, 13 ezer négyzetméteres terület, amit nagyon sokan használunk kikapcsolódásra, különösen fontos a játszótéri szabályok betartása! A városligeti Nagyjátszótér használatát a gyerekek biztonsága érdekében elég részletesen szabályozták, ebből sokat lehet a saját játszónkra is alkalmazni.

Főszabály: a békés egymás mellett élés

A játszótér kiváló terep arra, hogy a gyerekek megtanuljanak együtt játszani, egymással türelmesnek és udvariasnak lenni, hogy ne zavarják egymást, ha foglalt egy játék kivárják a sorukat, odafigyeljenek a szaladgáló kicsikre, és még véletlenül se lökdössék egymást a magas játékokon, mert az nagyon veszélyes. Tanítsátok meg a gyerekeket minderre, mert nekik is szükségük lehet a nyugalomra, a türelemre, a segítségre. A területen sok növény és állat is velünk van, néha láthatatlanul szolgálja a jó közérzetet. Kérjük, vigyázzatok rájuk, ne tépje, ijessze őket senki. Viszont az otthoni kedvencek nem valók a játszótérre, mert nem minden gyerek szereti egyformán a kutyát, vagy a többi háziállatot. Éppen ezért őket nem hozhatjátok be a játszótérre.

A gyerekek biztonsága érdekében meg kell tenni néhány óvintézkedést

Sok kisgyerek jön a játszótérre, fontos, hogy vigyázzunk egymás egészségére. Éppen ezért nem teljesen egészséges, vagy nyílt sebfelülettel rendelkező gyereket ne hozzatok el addig, amíg meg nem gyógyul, és ti is maradjatok távol, amíg rendbe nem jöttök. A balesetek elkerülése érdekében gondoskodjatok arról, hogy a gyerekek a játszótéren ne viseljenek ékszert, olyan ruhadarabot, amely a játszó eszközökbe beakadhat – például kapucni, kilógó fűző, kábel, bukósisak – viszont viseljenek megfelelő lábbelit. Játék közben enni, rágózni veszélyes lehet, mert könnyű félrenyelni. Inkább üljetek le addig a padra, és tartsatok szünetet. A játszótérre ne hozzatok be olyan tárgyakat, amikre nem tudtok figyelni, eltűnésük esetén nem tudjuk vállalni a felelősséget.

Vannak tilos dolgok is

A játszótér elsősorban a gyerekeké, éppen ezért minden, ami az ő testi és lelki épségüket veszélyezteti, határozottan tilos.

• Tilos alkoholt és egyéb bódultságot okozó szert fogyasztani!
• Tilos dohányozni!
• Tilos tüzet gyújtani!
• Tilos szúró-, vagy vágóeszközt behozni!
• Tilos tűz- és balesetveszélyes, illetve üvegtárgyakat behozni!
• Tilos szemetelni!
• Tilos a vizes játékok vizét szennyezni!
• Tilos kerékpárral vagy más járművel, így például rollerrel, görkorcsolyával, howerboarddal, vagy segway-jel áthaladni, a játszótér területén közlekedni!
• Tilos a játszótér területén elhelyezett játékeszközöket, kültéri bútorokat, berendezési tárgyakat a helyükről elmozdítani! A játszóeszközöket kamera figyeli annak érdekében, hogy a rongálók ellen fel lehessen lépni.