Gyermeki orrvérzés – ijesztő lehet!

vöröskereszt ikon

Gyermeki orrvérzés – ijesztő lehet!

Gyermekkorban is gyakori panasz, illetve tünet az orrvérzés, mely időnként rémületet kelt a szülőkben. Nézzük az okokat és a szakszerű ellátást, hogy ne ijedezzünk!

A családtagok mindenfajta vérzéstől megijedhetnek, és súlyosbítja a helyzetet, hogy a környezet viszonylag kis mennyiségű vérrel való beszennyeződése, nagy mennyiségű vérzés látványát kelti. Utóbbi azonban csalóka, hiszen, ha belegondolunk, akkor egy fél kávéscsészényi víz kiöntése is mekkora foltot hagy a konyha kövezetén!

A Bébik, kicsik és nagyok magazinban Dr. Kovács Tibor csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos mondta el a tanácsait az orrvérzés leggyakoribb okairól és a vérzés csillapításáról.

Melyek lehetnek az orrvérzés okai a gyerekeknél?

1. Az orrnyálkahártyát sűrű hajszálérhálózat szövi át, melynek jelentősége, hogy a belélegzett levegőt felmelegítse. Ennek a hajszálérhálózatnak a sérülése eredményezi az orrvérzést. Egy banális nátha során például az orrnyálkahártyán zajló gyulladás miatt kitágulnak a hajszálerek. Ilyenkor egy erőteljes orrfúvás, tüsszentés, orrszívás, hosszabb légvételi szünet alvás közben eleredhet a gyerek orrvérzése.

2. De serdülőkorú gyermekek visszatérő orrvérzése esetén gondolni kell a magasvérnyomás-betegség lehetőségére is, érdemes orvoshoz fordulnunk!

3. Amennyiben nagyon száraz a szobalevegő, akkor az orrnyálkahártya kiszáradása mellett pörkök képződhetnek, melyek megsértve a nyálkahártyát, mint egy mechanikus trauma eredményezhet orrvérzést.

4. Kisgyermekek esetében a külső erőbehatás okozta sérülésen túl gondolni kell az orrpiszkáláshoz társuló vagy az orrba feldugott esetleges idegentest orrvérzést provokáló hatására is.

Mi a teendő?

Orrvérzés esetén a legfontosabb, hogy nyugodtak maradjunk, hiszen a gyermekeket különösen megrémisztheti az orrvérzés, különösen ha a riadalmat a környezetén is látja. Ültessük ilyen esetekben egyenes fejtartás mellett a gyermeket az ölünkbe, és két ujjal szorítsuk össze az orrszárnyait. Természetesen nagyobb gyermeket erre megkérhetünk. Tartsuk fenn ezt a leszorítást 8–10 percig. Ennyi idő alatt normális véralvadás esetén a vérzés megszűnik.

A teljes cikkért kattints a bebikkicsikesnagyok.hu oldalra!