RSV: a vírus, amit a kisgyerekes szülőknek fontos ismerni

alvó gyerek

RSV: a vírus, amit a kisgyerekes szülőknek fontos ismerni

Az RSV (respiratory syncytal virus) náthás tüneteket és kínzó, száraz köhögést is okoz. Az egyik leggyakoribb légúti kórokozó az őszi-téli időszakban, két-három éves koráig a gyermekek nagy része átesik a fertőzésen. Ezeket érdemes tudnunk az RSV vírusról.

Az RSV vírus tüneteiről és a megelőzésről dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa tájékoztatta a bebikkicsikesnagyok.hu-t.

Felnőttek is elkaphatják a fertőzést, ám ők és a nagyobb gyerekek rendszerint náthás tünetekkel átvészelik a betegséget. A kigyerekeknél és az 1 éves kor alatti csecsemőknél ezzel szemben akár kórházi kezelést is igénylő nehézlégzést, tüdőgyulladást is okozhat. A legveszélyeztetettebbek a koraszülöttek és az 1-3 hónapos újszülöttek, akik RSV fertőzés során, akár gépi lélegeztetésre is szorulhatnak.

Az RSV tünetei

• náthás tünetek: orrfolyás, esetleg láz
  • száraz, kínzó köhögés
  • légzési nehézség
  • zihálás
  • sípoló légzés, szörtyögés, pattogásszerű légzési hang hallható a tüdők felett mind ki-, mind belégzésben
    nyögő légzés

Amit a megelőzés érdekében tehetünk

A megelőzés egyéb lépései nem különböznek az egyéb téli betegségek elleni védekezéstől:

• gyakori kézmosás javasolt
  • ha betegek vagyunk, amennyire lehet kerüljük a szoros kontaktust a gyermekkel
  • mivel a vírus órákig életképes maradhat különböző felületeken, érdemes a téli időszakban időként fertőtleníteni a kisdedek által használt játékokat, használati tárgyakat, ill. például a kilincseket.
  • indokolt esetben a kezelőorvos javasolhatja a védőoltást.

A kezelés lehetőségeit is bemutató, teljes cikket a bebikkicsikesnagyok.hu oldalon olvashatjátok el.