Mire jó a reggeli kávéban eltöltött 5 perc? – KV-monológok egy kávé, egy nő és ezer arc – Színházi felolvasóest érzékenyítő beszélgetéssel

KV monológok

Együtt kávézni annyit jelent, mint kapcsolódni, figyelmet szánni egymásra. Ez történik 2022. május 23-án a Fiatal Családosok Klubja és a Felelős Szülők Iskolája szervezésében a Nem Adom Fel Kávézóban, ahol a Beszélgetőkúrák sorozat kapcsán most színház, irodalom és a hétköznapok megélései randevúznak és hívnak őszinte csevelyre. Dr. Mangó Gabriella orvos, természetgyógyász könyvéből Szalai Kriszta olvas fel, a háziasszony Tibenszky Moni Lisa lesz.

Az est résztvevői mindannyian többgyerekes édesanyák, akik a hivatásukban is elkötelezettek és vallják, hogy az életben az egyik legnagyobb segítség, ha a kapott problémák helyett a legdrámaibb helyzetekben is a feladatokat látjuk meg, amelyek megoldásával többek leszünk. Talán az egész élet arra tanít bennünket, hogyan oldjuk meg a nehézségeket és hogyan engedjünk el olyan eseményeket, képeket, amelyek miatt lehetne évtizedekig haragudni, de nincs értelme, hiszen olyan rövid az élet. Helyettük kerüljön oda a hála és a szeretet, mert az segít át a nehézségeken. A legfontosabb pedig, hogy a hétköznapi küzdelmeinkben ne érezzük azt, hogy egyedül vagyunk. Mangó Gabriella szerint írásai kapcsán a legnagyobb elismerés, ha az olvasók azt érzik, hogy ez az ő történetük is.

Van, aki időskorára sem jut el oda, hogy tapasztalt legyen. Kérdés, hogy mennyit akar megtudni a világról, mennyire befogadó? Van, amikor a saját gyerekem leleményesebb, jobban ráérző mint én, amit kamaszkorára elfelejtett és akkor ott Őt is emlékeztetnem kellett, hogy a saját belső hangját hallja meg. Ehhez a kávé is kell, amikor ott vagy önmagad a reggel perceiben, kapsz valami meleget, egy utolsó ágyölelést”, átcsúszol az alvásból a hétköznapi teendőkbe és akkor meghallod azokat a belső hangokat, amiket a napi rohanásban nem hallunk meg vagy épp elhessegetjük őket – valahogy ezeket a pillanatokat ragadja meg a KV-monológok. – mondja az írónő, orvos, dr. Mangó Gabriella.

Nagyon tudok azonosulni a könyv stílusával, mondandójával. Őszinte és néha ironikusan humoros és ez segít feldolgozni a néha mély helyzeteket is. Nem problémát kapunk az életben, hanem feladatokat. Az én életemben való nehézségeknél magamnak is azt fogalmaztam meg, hogy ne azt kérdezzem meg, hogy miért én kapom? Hanem akarjam megoldani és tudjam azt, hogy ezzel még több leszek.

Nem tudom, hogy élettapasztalat kell-e vagy inkább bölcsnek akarni lenni. Én 25 évesen eldöntöttem, megfogadtam, hogy nem szeretnék semmi emberit kihagyni az életemből és nem akarok emberileg tévedni. – mondja Szalai Kriszta színésznő a KV-monológok című könyvvel és a színházi esttel kapcsolatban.

Hogy mit tehet az a nő, aki számtalan szerepei között próbál meg nap, mint nap egyensúlyozni? Talán éppen egy jó kávé mellett megadni magának azt az 5 percet a napi rohanásban, amikor arra a bizonyos belső hangra figyel és elcsendesedik, hogy rendezze az érzéseit, gondolatait. Nem vagyunk egyformák, de az emberi lét egyik alapja is az intuíciónk, érzelmeink, a megéléseink, amelyek segítenek elfogadni önmagunkat és másokat is. Dolgozni kell azon, hogy ez megtörténjen, hiszen, ha nem állunk meg, ha átrobogunk az életünkön, akkor nagyon sok lényeges dolgot kihagyunk. A művészet éppen erről szól. Hogy hagyjuk magunkon átfolyni az élményt és ezzel töltekezünk. Manapság nem ülünk és bambulunk, azaz révülünk. Állandóan teljesíteni akarunk valamit. Kipipálni a feladatokat. Ezzel nyomasztjuk saját magunkat és a gyerekeinket is.

„Kicsit becsempésztük a színházat abba, hogy a lélekre hassunk. Gabi őszinte írása, ami a saját élete és a páncienseitől hallott, megélt történetek összességét adja, sok humorral, öniróniával, amit Szalai Kriszta művészeti előadása tesz még hatásosabbá. Nagyon szeretjük ezt a művészi alkotó folyamatot, amikor mi hárman nők, más-más hangsúlyokat, üzeneteket osztunk meg az előadásban is a közönséggel. Lesznek jelenetek a nagycsaládos, hétgyerekes nyaralás vicces, néha groteszk jeleneteiből, az orvosi hivatás olykor szépséges, olykor fájdalmas pillanataiból, őszinte, mély vallomások terhességről, párkapcsolatról, sőt az élet adta újrakezdés lehetőségéről is.” – fogalmaz az előadás megálmodója és egyben producere, háziasszonya, Tibenszky Moni Lisa, újságíró, a Felelős Szülők Iskolája alapítója.

A  KV-monológok, mint ahogy a beszélgetőkúrák is erre jók. Megállni, elmélyülni, kapcsolódni, felelősség, feladatok, kihívások nélkül éppen erre a két órára. Csak létezni és hagyni, hogy az érzések és gondolatok jöjjenek, vagy ne.

A KV-monológok című felolvasó színházi est és beszélgetőkúra kapcsán a fentiek a Karc FM-ben készült beszélgetés kapcsán hangzottak el, mely ITT hallgatható, nézhető vissza teljes terjedelmében.

Facebook esemény

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.