Mire számíthat egy kismama, ha pozitív lesz a koronavírus tesztje?

Kismama

Mire számíthat egy kismama, ha pozitív lesz a koronavírus tesztje?

A koronavírus kapcsán sokat beszélnek arról, hogy kik tartoznak a veszélyeztetett korosztályba, illetve milyen betegségek esetén kell nagyon óvatosnak lenni. Arról azonban már kevés szó esik, hogy mit tehet egy kismama, ha COVID pozitív lesz. Hol látják el? Hova fordulhat? Miben befolyásolja a szülés folyamatát a fertőzés?

várandós

Másállapotot a szülészetben mozgalom hosszú levélváltás során kiderítette mindazt, amit egy kismamának tudnia kell a koronavírus fertőzés és a várandósság kapcsán. A mozgalom a közösségi oldalán nyilvánosságra hozta a Nemzeti Népegészségügyi Központ COVID pozitív várandós ellátásával kapcsolatos állásfoglalását, melynek legfontosabb pontjai a következők.

1.Mi történik akkor, ha egy várandós koronavírus tesztje pozitív? Hova fordulhat a szükséges ellátások kapcsán?

Ha egy várandós kismama igazoltan fertőzött, akkor a vizsgálat előtt egyeztetnie kell a területileg illetékes egészségügyi szolgáltatóval. Az előzetes egyeztetés során megbeszélésre kerül, hogy milyen időpontban végzik el a szükséges vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálat halasztható, nem veszélyezteti sem a magzat, sem az édesanya életét, akkor azt a gyógyulás után kell elvégezni.

2. Szükség esetén milyen intézménybe szállítja a mentő a kismamát, ha igazoltan fertőzött?

A COVID-19 gyanús és igazolt személyek betegútját az Országos Mentőszolgálat szervezi. Ha egy kismama tudja magáról, hogy igazolt vagy feltételezett fertőzött, akkor ezt tudatni kell a Mentőszolgálattal, aki egyeztet a kórházakkal, hogy a kórház felkészülhessen a kismama fogadására.

3. Mikor számít ismét negatívnak egy korábban fertőzött kismama?

A kismamáknál is, ugyanúgy, ahogy mindenkinél, csak negatív PCR teszt birtokában jelenthető ki, hogy az adott személy negatív.

4. Mennyi időnek kell eltelnie a pozitív teszttől, hogy a kismama az általa korábban választott orvoshoz, kórházhoz fordulhasson? Mindenképpen szükséges negatív PCR teszt?

Jelenleg a 2020. november 7-én közzétett eljárásrendet kell alapul venni, ennek értelmében a koronavírus gyanús, illetve megerősített fertőzött személy izolációjára (elkülönítésére) vonatkozó szabályok:

• ha a beteg 3 napja láztalan, légúti tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó közösségbe engedhető
  • tünetmentes fertőzött elkülönítését a fertőzés igazolása, a pozitív SARSCoV-2 PCR vagy SARS-CoV-2 Ag teszt mintavételének napjától számított 10. napon lehet feloldani

5. Befolyásolhatja-e a pozitív COVID teszt eredménye a szülés módját?

Nem, az igazolt fertőzés nem indokolja a szülés módjának megváltoztatását.

A cikk folytatása a csaladinet.hu oldalon olvasható.

forrás: csaladinet.hu