Lelki útravaló – Ismerjük a szerepköreinket? Tudjuk, hogy az érzelmeinknek is vannak képességei?

Lelki útravaló 2021

Vajon tudjuk-e azt, hogyan is érdemes lelkileg nagytakarítást tartani, mielőtt kitesszük a karbantartás folyamatban lévő táblát az életünk kapujára? Ismerjük-e azt a fogalmat, hogy az érzelmeinknek is vannak képességei? Ha nem fejlesztjük azokat, akkor miként képes felgyorsulni egy kezdő párkapcsolatban az udvarlás; vagy valójában miért nem érzékelik a párok hosszú távú kapcsolatban egymás szerelmét? Ismerjük-e a szerepköreinket? Ha igen, akkor tisztában vagyunk-e azzal, hogy kinek vagyunk a lelki szemetesládái? Kiét vállaljuk önkéntesen és kiét nem?

Hogy a pandémia időszaka és veszteségei pozitív hozadékkal legyenek a személyiségünk fejlődésére, ahhoz, össze kéne raknunk az érzelmi térképeiteket. Miért? Azért, hogy ne vaktérkép alapján tájékozódjatok az életetekben. Nem hiszem, hogy élt olyan magyar ember ebben a században, aki nem tapasztalta meg földrajz órán azt, amikor egy üres lapot úgy kell berajzolnod, mintha térképrajzoló szakmával rendelkeznél. A lelki GPS nem tud a segítségünkre lenni, amennyiben nem rajzoljuk meg az érzelmi térképedet. Ez az időszak válhat zsákutcává, soha véget nem érő körforgalommá, beszakadt úttá. Itt most nem vagyunk még abban a pandémiás szakaszban, amikor lelkileg hátra dőlhetünk. Itt még a tartalék energiáinkat mobilizálni kell az érzelmi életünkben, hogy a maradék időszakban is jól tudjuk önmagunkat is segíteni. Érzelmileg intelligensen kell ehhez az időszakhoz hozzáállnunk ahhoz, hogy minél kisebb érzelmi érintettséggel legyünk majd képesek visszaemlékezni. Nem csak arra, hogy milyen veszteségeket termelt ez az időszak, hanem arra is, ahogy megosztottuk egymással az élesztőt; ahogy meséltünk a social oldalon a meséken keresztül; ahogy az emberekről a maszkok előkerülésével lekerültek bizonyos egyéb maszkok.

Tudjátok, be kell valljam nektek őszintén:  jó, hogy most nem élő előadásra készülök. Miért? Mert az egész előadás idejét azzal tölteném, hogy személyesen mindenkinek köszönök, benézek a szemébe, átölelem, megkérdezem, hogy hogy van. De az előadásra nem ezért jönnének az emberek. Így az online tökéletes formula lesz arra, hogy tudjunk az előadás keretein belül azonnal önmagunkon dolgozni, lelki segítő muníciót összerakni. Amit ott megtanulsz magadról, máris viheted a családodba, a munkádba, a párkapcsolatodba. Lesz benne szexuális életről is szó, mivel egyik szakmám kapcsán azt is elmesélem, hogy miként érintődött és alakult kissé át a szenzoros világunk. De fontos megértened azt, hogy miután én elmondtam, és közösen dolgoztunk rajta, utána neked meg kell tenned önmagadért és a szeretteidért is mindazt, amiről beszélünk. Hiszen a szeretet, a szerelem, a szexualitás, a közös gondolkodás együtt jó azzal, akivel közös-ügyeket teremtünk. DE: ha nem vagy tisztában azzal, hogy mi a te szükségleted és mi nem, akkor könnyen kisiklik ez az érzelmi vonat az életedben. Sokféle szükségletünket nem jól értelmezzük. Az EQE, vagyis az Érzelmi intelligencia és edukáció abban segít, hogy a szükségleteknek egyéb aspektusaira is rálássunk.

Például:

• egy cukorbeteg ember: ilyen társadalmi krízisben miként tud odafigyelni, hogy a megemelkedett stressz faktorok ellen napi szinten tegyen? Ez például egy organikus szükséglete. Ha nem figyel oda, előfordulhat a megemelkedett cukor miatt, hogy ingerültebben kezeli az élethelyzeteket.
  • egy pedagógus: miért igyon minden nap sok tiszta vizet, és még annál is többet? Mert az organikus szükséglete, hogy terhelhetőbb legyen az idegrendszere akkor, amikor önmagát is és másokat is nyugodalmasabb vizekre kell tereljen.
  • az aggodalom és a pánik miként kezelhető önmagunkban másként úgy, hogy pl. a női menstruációt ne módosítsa? Organikus szükséglet minden nőnél, hiszen a megemelkedett kortizol szint tesztonszerű hatásai befolyásolhatják a havi ciklusokat, ami aztán könnyen vezethet melankóliához, sokkal nagyobb hangulatingadozásokhoz, mint az ilyenkor norma lenne.

Segítő szakemberként számtalan területről érkezek, szívesen segítek előadásaimban és cikkeimben, hogy te jobban legyél, és életed fontos főszereplőjévé váljál. Mellékszereplésemmel bízom benne, hogy ehhez minden munkámmal egy kicsit hozzájárulhatok! Örülök, ha velünk tartasz és hozod a barátaidat is!

Lelki útravaló 2021 – Érzelmi intelligencia fejlesztő, önismereti és lelki muníciót adó előadás és workshop
előadó: Polus Enikő, mentálhigiénés szakember, író
2021. január 9., (szombat) 17:00
online esemény

Önismereti és önsegítő gyakorlatok, érzelmi intelligencia fejlesztő gondolatok és feladatok is részét képezik majd a másfélórás programnak.

JEGYVÁSÁRLÁS

• ME-Se-Kö Alapítvány
  • mentálhigiénés szakember

Polus Enikő

A Me-Se-Kö Mentálhigiénés Segítő Központ és MESEKŐ Alapítvány alapítója, ügyvezetője - ezek mellett elsősorban három gyermekem édesanyja.