Nem azt mondja: szorongok, hanem, hogy “Fáj a hasam”

kisfiú elbújt a párnák alá

Nem azt mondja: szorongok, hanem, hogy “Fáj a hasam”

A gyermekek 8-25%-a folyamatosan fennálló, visszatérő hasfájásra panaszkodik, annak ellenére, hogy annak bármilyen orvosilag meghatározható magyarázata lenne. Az ilyen eseteket funkcionális hasfájás címkével illetik. Gyakran előfordul, hogy a fájdalmon kívül semmilyen egyéb tünet nem mutatkozik.

Ha a gyermeked azt mondja, hogy fáj a hasa, de azt nem lehet semmivel magyarázni, nem jelenti azt, hogy nem valós a hasfájás, csupán azt, hogy az ok, nem a szervezet funkcióromlásában keresendő – írja a bebikkicsikesnagyok.hu cikke.

Tapasztaltad már azt, hogy a gyereknek az iskola első napján, egy vizsganapon vagy valamilyen megmérettetésen megfájdult a hasa? Ez igazából nagyon gyakori a kiskorúaknál. A szorongás szokott megmutatkozni ilyen formában.

Szülőként hogyan lehet ezt kezelni?

Nagyon fontos, hogy különleges figyelemben részesítsd a gyermekedet, ha ilyen panasszal fordul feléd. Még akkor is, ha a fizikai fájdalmat időlegesen sikerül megszüntetni, hinned kell a gyermekednek, hogy nem színlel és meg kell keresni a probléma gyökerét.

Kérd meg a gyerekedet, hogy őszintén és bátran mondja el, ha bántja valami. Fontos, hogy tudja, benned megbízhat. Bármilyen lelki gondja is adódik, közösen kell, hogy megtaláljátok rá a megoldást. A hasfájás csodák csodájára el fog múlni, ha a kiváltó okot is sikerül megszüntetni.

A teljes cikket a bebikkicsikesnagyok.hu-n olvashatod el.