Ha lelki okok miatt beteg a gyerek

kisfiú elbújt a párnák alá

Ha lelki okok miatt beteg a gyerek

Rejtélyes hasfájás, titokzatos fejfájás, rendszeres köhögés – sok családban keserítik meg a hétköznapokat, ha a gyermek ilyen tüneteket „produkál”. Vajon mikor jelenthető ki, hogy a visszatérő probléma mögött lelki okok húzódnak meg?

Erről kérdezte a BAON dr. Bódi Zsuzsanna gyermekpszichiátert és dr. Pongrácz József gyermekorvost.

A lelki okok kiindulópontja

A családban keresendő?

– Az ember pszichoszomatikus egység. Kevésbé tudományosan: csodálatosan bonyolult szerkezet – mondja dr. Pongrácz József. – Ennek egyik megnyilvánulása, hogy sokféleképpen tud megbetegedni. Elkaphat fertőzést, törheti csontját, lehet örökletes betegsége, vagy akár lelki probléma is meghúzódhat a testi tünetek mögött. Ezekkel jóval nehezebb dolgunk van, mint a baktériumokkal és vírusokkal. Pongrácz doktor a szülők elől sem titkolja azt a meggyőződését, hogy a gyerekek pszichés eredetű betegségeinek oka túlnyomórészt a családban keresendő.

Az óvodában, iskolában van?

– Az iskolában, óvodában is lehet gond – mondja a gyermekorvos. – Azonban a csúfolódás, a szigorú tanító néni vagy egy dolgozat a kiegyensúlyozott háttérrel rendelkező gyerekeknél nem szokott komolyabb gondot okozni. Gyermekkorban a család a legfontosabb. Ha otthon nyugalom van, ha érzi, hogy szeretik, akkor biztonságban érzi magát, és az esetek többségében meg tud birkózni ezekkel a problémákkal.

A pszichoszomatikus tünet fontos felkiáltójel

– Nincs két egyforma eset – mondja – dr. Bódi Zsuzsannaa gyermekpszichiáter. – A szülők egy része a lelke mélyén tudja, mi a gond, és egy kis segítség elég ahhoz, hogy ezt meg is fogalmazzák. Nagy előrelépés, ha idáig eljutunk.

A szakember szerint a pszichoszomatikus betegségek tünete rendszerint figyelemfelkeltő jel, amely az esetek többségében nem tudatos. Ha a negatív kivizsgálási eredmény azt támasztja alá, hogy nincs szervi probléma, akkor az első és legfontosabb, hogy megnyugodjunk.

A gyerekek túlnyomó többsége képes arra, hogy saját erejéből leküzdje a problémát. Ehhez viszont segítségre van szüksége: türelmes, megértő, ugyanakkor a gondokat néven nevező beszélgetésekre, a szorongását feloldó tevékenységre.

– Ha a szülő úgy érzi, hogy nem boldogul a helyzettel, akkor érdemes mielőbb szakemberhez – iskola pszichológushoz, gyermekpszichológushoz vagy gyermekpszichiáterhez – fordulni. Hiszen gyorsabban a megoldás közelébe juthatunk, ha nem hagyjuk elmélyülni a problémát.

A teljes beszélgetést a www.baon.hu-n olvashatjátok el.