Sokat adhatnak egymásnak a jó testvérek

kislány fekszik az ágyon a kistestvérével

Sokat adhatnak egymásnak a jó testvérek

A testvérek segíthetnek egymásnak eltanulni az empátia képességét, ezáltal együttérzőbbé nevelik egymást – állítja egy kanadai kutatás.

A Torontói és a Calgaryi Egyetem pszichológusai által végzett, és a Study Finds által szemlézett felmérés azt mutatja, hogy a testvérek párhuzamosan segítik egymás érzelmi és közösségi fejlődését. Az idősebb testvérek magukra vállalják, hogy segítenek kisöccsüknek vagy húguknak eligazodni a világban, eközben pedig, tudtuk nélkül, kistesóik ugyanennyire hasznos szolgálatokat tesznek az ő számukra – írta a Dívány.

Egymást segítik a testvérek

A több egyetem munkatársait magában foglaló kutatócsoport 452, többféle szociális háttérrel rendelkező kanadai testvérpárt vizsgált. Arra voltak kíváncsiak, vajon a másfél, illetve négyéves gyermekek empátiaszintjének 18 hónap leforgása során tapasztalt növekedése esetében, párhuzamosan milyen arányban változott idősebb testvérük együttérzési képessége.

Habár általában úgy véljük, elsősorban a szülők, illetve az idősebb testvérek szolgálnak szocializációs mintákkal a kisebb gyermekek számára, a vizsgálatokból az derült ki, hogy a testvérek kölcsönösen segítenek egymásnak a pozitív minták eltanulásában. Marc Jambon, a Torontói Egyetem munkatársa szerint az eredmények akkor is ezt mutatják, ha a megfigyelt minták közötti olyan összefüggéseket is figyelembe vesszük, mint az adott család szociális, anyagi helyzete vagy különböző átörökített szokásai, praktikái, illetve a gyermekek a vizsgálatot megelőző empátiaszintje.

Érdekes módon a nemi különbségek mégis eltérő mintákat mutattak, elsősorban az idősebb lány- és fiatalabb fiútestvér párosítás esetében, ahol a tudósok úgy találták, a nővérek nem igazán hajlanak rá, hogy együttérzési készségeket tanuljanak el öccsüktől. Emellett a korkülönbség is számít, ugyanis a vizsgálatok tanulsága szerint ahol nagyobb a korkülönbség, jobban működik a kölcsönhatás. Ennek oka, hogy minél idősebb egy nagy testvér, annál inkább látja őt egyfajta példaképnek kisöccse vagy kishúga.

A teljes cikk a Dívány oldalán olvasható.