Vigyázat, átverés! – óvatosan a mozifilm-előzetesekkel

rajz piranhakról

Vigyázat, átverés! – óvatosan a mozifilm-előzetesekkel

A mozifilm előzeteséből nem mindig tudjuk meg, hogy mire számíthatunk a filmvásznon. A gyanútlan szülő így akár egy horrorfilmre is elviheti a gyerekét a moziba.

A jelenségre az InfoRádió egyik hallgatója hívta fel a figyelmet, ugyanis az történt vele, hogy tavasszal a 12 éves gyermekével együtt nézte meg a Shazam című képregényből készült mozifilmet.

Mint írta, ha a film leírásában és a fotók közt is szerepeltetik a horrorjeleneteket, amellett pedig az előzetesben legalább utalást tesznek rá, akkor biztos nem vitte volna el a gyermekét, akire rombolóan hatott a film. Napokig nem aludt, és máig mély pszichés nyomokat hagyott benne – írta a szülő.

A mozifilm-előzetes célja a reklám

Az eset miatt az InfoRádió megkereste a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot.

Taba Miklós, a Nemzeti Filmiroda igazgatója valódi problémának látja a dolgot. Mint fogalmazott egy filmelőzetes nyilvánvalóan reklámcélból készül, és a terjesztő elgondolása, hogy olyan jeleneteket fog mutatni, amely arra csábítja majd a potenciális nézőket, hogy beüljenek a filmre.

Taba Miklós elmondta azt is, hogy az előzetesekre milyen szabályok vonatkoznak az életkori befelelsorolásnál. A besorolás első körben arra vonatkozik, hogy az előzetesnek milyen képi tartalma van, hogy abban a pár másodpercben, amíg tart, mivel szembesül a néző. De ahogyan a törvény mondja: onnantól kezdve, hogy a filmalkotás rendelkezésre áll, és a mozgóképhatóság besorolja, az előzeteseken is a teljes műre vonatkozó korhatárjelzést kell feltüntetni.

Ez a “trükk”

Az előzetes célja, hogy étvágygerjesztő legyen, vagyis a kész filmalkotást minél többen nézzék meg a moziban. Emiatt többféle előzetes is készülhet – mondta az InfoRádiónak Bálint Péter, a Filmforgalmazók Egyesületének elnöke. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy előfordulhat, és elő is fordul, hogy egy-egy film előzetese a hatósági elbírását követően nem azonos korhatárbesorolást kap, mint majd a kész film.

A Nemzeti Filmiroda igazgatója azt javasolja, ha szülőként valaki úgy érzi, hogy az adott korhatárjelzés nem megfelelő, akkor észrevételével forduljon a Médiahatósághoz a következő e-mailcímen: info@nmhh.hu.

A teljes cikkért pedig kattints az infostart.hu oldalára.