A húgyúti fertőzések a gyerekeknél is előfordulhatnak?

zöld színű vírus

A húgyúti fertőzések a gyerekeknél is előfordulhatnak?

Gyermekkorban a húgyúti fertőzések a légúti fertőzések után a második leggyakoribb bakteriális fertőzéstípusnak számítanak. Az orvoshoz forduló lázas gyermekek akár 7-10%-a is húgyúti fertőzésben szenvedhet. Hogyan előzhetjük meg? Mire figyeljünk a kicsiknél?

A húgyúti fertőzések diagnózisáról és arról, mit tehetünk szülőként a baj elkerüléséért, erről ír Dr. Kollák Zita gyermekgyógyász a Képmás Magazin weboldalán.

Egy kis biológia

A húgyúti rendszer a vesékből, a vesevezetékekből, a húgyhólyagból és a húgycsőből áll, amelynek bármelyik részében előfordulhat gyulladás. Ezek baktériumok vagy ritkábban vírusok, paraziták, gombák által okozott megbetegedését nevezzük húgyúti fertőzésnek. A húgyúti fertőzéseket leggyakrabban az Escherichia coli nevű, normálisan a székletben is meglévő baktérium okozza.

• A húgyúti fertőzések csecsemőkorban kisfiúknál gyakrabban fordulnak elő. Ebben szerepet játszik az is hogy ebben az életkorban a fityma még le van tapadva, a külső húgycsőnyílás nehezebben tartható tisztán, ezért a kórokozók könnyebben megtelepedhetnek.
  • A későbbi életkorban a lányoknál fordul gyakrabban elő a betegség, mivel a húgycső rövidebb, tágabb, így a kórokozók felszálló fertőzés révén könnyebben feljuthatnak a húgycsőbe és a felsőbb húgyutakba.

Milyen tünetei vannak a húgyúti fertőzésnek?

• Csecsemőkorban a tünetek nem specifikusak, nem utalnak egyértelműen húgyúti fertőzésre. Leggyakrabban hőemelkedés vagy láz mellett bágyadtság, ingerlékenység, sápadtság, étvágytalanság és hányás jelentkezhet, a vizelet szúrós szagúvá válik.
  • Gyerekeknél húgyhólyaggyulladás esetén a már kialakult szobatisztaság után újbóli bevizelések jelentkezhetnek.
  • Mindemellett gyakori, fájdalmas vizelési inger van, és sokszor csak pár csepp vizeletet tud üríteni a gyermek. A vesemedence gyulladása esetén a gyermeknek magas láza van, bágyadt, elesett, sápadt, az érintett oldalon a derék fájdalmas, a vizelet zavaros.

Diagnózis

A diagnózis felállítása orvosi feladat! A has vizsgálata után a diagnózis pontosításában a vizeletvizsgálat nyújt segítséget, amely a reggeli első vizeletből történik (…).

Hogy lehet kezelni?

A húgyhólyaggyulladás otthoni kezeléssel megoldható, melynek során 5-7 napos antibiotikus kezelés, bő folyadékfogyasztás, gyakori vizeletürítés javasolt. Ezt követően az antibiotikus kezelés befejezése után ismét vizeletvizsgálat javasolt (…).

Legjobb megelőzni

Fontos a gyermek megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztása, vizelési inger esetén minél gyorsabb vizelet ürítés.
Higiénés rendszabályok oktatása és betartása. A kislányok a vizelés alatt a lábakat tartsák minél nagyobb terpeszben, és székelés után a végbél területének gondos tisztítása szükséges (elölről hátrafelé). Kisfiúknál az előbőr hátrahúzása vizelés előtt, csökkenti a fertőzés veszélyét (…).

A hideg nem oka a fertőzésnek, de a lehűlés segíti a kórokozók elszaporodását, ezért a gyermekek öltözéke mindig az időjárásnak megfelelő legyen. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve a szoros ruhadarabok kerülése fontos.

A teljes cikkért kattintsatok a kepmas.hu cikkére!