MRI igazolja: a képernyőbámulás árt a gyermeki agy fejlődésének

Mágneses magrezonanciás képalkotó eljárással bizonyították, hogy a kijelzők, képernyők korai használata kihat az agy fejlődésére.

Az amerikai Cincinnati Gyermekkórház orvosai tudományos publikációban tették közzé, hogy a háromtól ötéves korig tartó életkorban károsítja a gyereki agy fejlődését, ha kijelzőkkel babrálnak. A munkáról beszámolt többek között a The New York Times is -, de mi a Boon weboldalán olvastuk.

A tanulmány alábbi fotója kékkel mutatja, hogy az agy mely részeinek fehérállománya érintett.

Forrás: cincinnati.com

Károsodást tapasztaltak azoknál a gyerekeknél, akik napi egy óránál többet néztek képernyőket – mondta John Hutton, a Cincinnati Gyermekkórház vezető orvoskutatója. – Esetükben a fehérállomány lassabban fejlődik.

A cincinnati.com cikke felhívja a figyelmet a tanulmányra, amely megállapította, hogy képernyő előtt töltött idő kimutathatóan negatív hatással lehet az óvodás gyerekek koncentrálóképességére, illetve arra, hogy a mobiltelefon-használat késleltetheti beszéd kialakulását.

Mit tanácsolnak a kutatók a szülőknek?

Ajánlás szerint a 2-5 éves gyerekek napi egy óránál ne legyenek többet képernyő előtt, a kisebbek pedig egyáltalán ne foglalkozzanak semmilyen kijelzővel. A szülőknek ki kell jelölniük a médiamentes időszakokat és helyszíneket, mint például a vacsorázás, az utazás, és a hálószobai tartózkodás.

A boon.hu teljes cikkét ajánljuk elolvasásra!