Ártóbb, mint gondolnád! Ezért ne kütyüzzön alvás előtt a gyerek!

Ezt derítette ki egy kutatás. Persze ez a felnőttekkel is így van; de ami a kicsik éjszakai nyugalmát illeti, végképp nem sok ártalmasabb dolog létezik a kéken villogó képernyőknél.

A képernyő előtt töltött órák megfosztják a gyerekeket a nyugodt éjszakáktól – derül ki a Coloradói Egyetem egy kutatócsoportjának vizsgálatából. Ez tulajdonképpen egy csomó, már létező kutatási eredményt foglalt össze, és ezt a konklúziót tette közzé az ügyben: „a több mint öt tucat tanulmány 90 százaléka, amely 5–17 éves fiatalok viselkedését vette górcső alá világszerte, azt találta, hogy minél több időt töltenek a gyerekek a képernyő előtt, annál később kerülnek ágyba, annál kevesebbet alszanak és annál rosszabb minőségű az alvásuk”.

Az áttekintés, amely a Pediatrics című folyóiratban jelent meg, három fontos okot emel ki a kütyüzéssel összefüggő alvásproblémák kapcsán:

1. A tartalom túlságosan stimuláló, különösen a mobilra és számítógépre letöltött játékok esetében.

2. A képernyők által kisugárzott fény hullámhossza és minősége fizikailag befolyásolja a cirkadián ritmust és az alvásfiziológiát, például drasztikusan csökkenti a test melatoninszintjét; ez a hormon szerepet játszik abban, hogy közvetítse a testünknek: elérkezett az alvás ideje.

A felsorolás és a cikk folytatása a famiily.hu oldalon olvasható.