Indul a „takonykór” időszaka
Kisgyerekes szülők rémálma az ősztől tavaszig tartó „takonykór”. Vagyis a megfázás, nátha, ami nem összetévesztendő sokkal súlyosabb influenzával.
Ez a megfázásos megbetegedés is épp elég megterhelő a gyereknek, aki a kellemetlen tünetektől szenved -, de a szülőnek is, aki nemcsak a gyerek, de a munkahelyi hiányzásai miatt is aggódik – írja a presztizsstyle.com.
- A nátha tünetei: torokfájás, köhögés, fejfájás, hőemelkedés, tüsszögés, orrdugulás.
- Az influenza tünetei: hidegrázás, végtagfájdalom, láz, köhögés, orrfolyás, torokfájás.
Sokkoló, de igaz
- Valóban igaz a mondás: a nátha egy hét alatt elmúlik gyógyszerrel, és hét nap alatt gyógyszer nélkül.
- A náthát nem lehet gyógyítani, csak a tüneteit tudjuk enyhíteni.
- Náthával ősztől tavaszig küzdhet kisgyerekünk: évente 5-7 hurutos megbetegedés átlagosnak mondható.
- Közösségbe járó gyerekünk fertőzéseit teljességgel megelőzni nem lehet (az immunrendszer érése miatt nem is kell), de a fertőzések számát csökkenteni mindenképpen érdemes.
„Takonykór”-stop
A megfázást okozó vírusok közösségben gyorsan terjednek. És mivel a kisgyerekeknél szinte lehetetlen elérni, hogy zsebkendőbe tüsszögjenek, hatékonyan mossanak kezet, ne nyúlkáljanak az arcukhoz és ne köhögjék le egymást, így érdemes megfontolnunk a következőket:
- Réteges öltözetben minél több időt töltsünk a szabadban, mozogjunk sokat a friss levegőn – ősszel és télen is! A náthát nem a hideg okozza, hanem éppen ellenkezőleg: a zárt terek száraz, szellőzetlen levegője.
- Ügyeljünk a kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozásra (főleg a C- és a D-vitamin-hiány okozhat nagyobb náthás hajlamot).
- Tengervizes/fiziológiás sóoldattal mossuk át rendszeresen a kicsik orrát. Az orr belsejét ezekkel a hatóanyag nélküli szerekkel tisztítva könnyen kimoshatjuk a vírusokat és a baktériumokat, még mielőtt fertőzést okoznának.
- Párásítsunk otthon hideg, sós párával, vagy látogassunk rendszeresen a gyerekkel sóbarlangot/sókamrát.
- Hagyjuk pihenni a kicsiket! A kialvatlanság fogékonyabbá teszi őket a vírusokkal szemben. (Az ovisoknak 10-13 óra, az iskolásoknak 9-11 óra alvás ajánlott naponta.)
A további “takonykór”-stop ötletekért és a kicsik ápolási tanácsaiért olvasd el a presztizsstyle.com írását!