Mi köze a pajzsmirigynek a gyerekek növekedéséhez?

szőke és barna hajú fiúk kockás ingben

Mi köze a pajzsmirigynek a gyerekek növekedéséhez?

A pajzsmirigyzavarok már gyermekkorban is jelentkezhetnek, ám érdemes tudni, hogy a probléma a növekedésre is hatást gyakorolhat egy bizonyos kor előtt.

A pajzsmirigynek a gyerekek növekedésére gyakorolt hatásáról dr. Tar Attilától, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusától tudakolta a Bébik, kicsik és nagyok magazin.

A pajzsmirigyzavarok bármely életkorban kialakulhatnak, ám gyermekeknél inkább az alulműködés a jellemző.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei

• Testsúly növekedésefekete fehér kép egy kisgyerekről
  • Fáradtság
  • Koncentrációzavar
  • Depresszió
  • Székrekedés
  • Csökkent hidegtűrés
  • Alacsony pulzus
  • Növekedés lelassulása

Hogy függ össze a növekedéssel a pajzsmirigy alulműködés?

A pajzsmirigy hormonjai (t3- trijód-tironin, t4-tiroxin), sok mindenre hatást gyakorolnak, mégis leginkább az anyagcsere folyamatokkal kapcsolják össze, pedig ennél sokkal több mindent befolyásol. Például, ha kevés pajzsmirigy hormon termelődik, akkor kevesebb lesz a növekedési hormon mennyisége is, ami a gyermek növekedésén, testmagasságán is meglátszódhat. A zavar annál nagyobb hatással van a növekedésre, minél súlyosabb mértékű- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.

Kezelés hormonterápiával

A probléma kezelése elsősorban a hiányzó pajzsmirigy hormonok pótlása. Ezt az érintettnek a legtöbb esetben élete végéig alkalmaznia kell. Ezen kívül, ha a szükséges, úgy növekedési hormon pótlására is szükség lehet.

A teljes cikk a bebikkicsikesnagyok.hu oldalon olvasható el.