Tiszta otthon, allergiás gyerekek?

egy kislány guggol és homok van a kezében

Tiszta otthon, allergiás gyerekek?

Mára már többet tudunk arról, hogy mik azok a tényezők, amelyek növelik az allergia kockázatát. Napról napra bebizonyosodik, hogy a „búra” alatt nevelt gyerekek gyakrabban produkálnak allergiás reakciókat, mint az egészséges mennyiségű koszt is tartalmazó környezetben felnőtt társaik.

Nem arról van szó, hogy nem kell takarítani! Sokkal inkább arra kell figyelni, hogy mindezt az egészséges mérték szerint végezzük – figyelmeztet a Bébik, kicsik és nagyok magazinban Dr. Budai Marianna PhD szakgyógyszerész.

Egy kisgyermeket nevelő anyának nem a fertőtlenítőszeres, takarítószeres flakonnal a kezében kell fel-alá szaladgálnia, és egyenként tüntetni el a foltokat, nyomokat, amelyek egy kisgyermekes családban elkerülhetetlenül keletkeznek – százával naponta. Nem kell a porszívózás rabságába sem esni, különösen, ha (még) nem poratka-allergiás valaki a családban. Egy kutatás rámutat arra, hogy a szinte tökéletesen poratkamentes környezetben nevelt gyermekeknél hároméves korban több allergiás reakció fordul elő, mint a nem poratkamentes környezetben nevelkedett kortársaiknál.

A háziállattól nem lesz feltétlenül allergiás a kicsi

kisfiú és kutya szembenéznek egymássalTudományos vizsgálatok sora támasztja alá, hogy háziállatokat tartani nem ördögtől való a csecsemőt vagy kisgyermekeket nevelő családokban. Attól, hogy valakinek a háztartásában kutya vagy macska is él, még nem lesz kutya- vagy macskaszőr-allergiás a gyerek. Sőt, úgy tűnik, hogy az állatszőrös környezet egyfajta védelmet nyújt az allergiával szemben.

Cumizhat is a csecsemő?

Hadd szopja a cumit, ha az őt megnyugtatja és segíti az elalvásban! Még akár előnye is származhat belőle: kiderült, hogy a cumizás csökkenti a bölcsőhalál kockázatát.

Egyre több oldalról kap támogatást az a felismerés, hogy a túlságosan tiszta környezetben nevelt, kórokozókkal és allergénekkel nem találkozó gyermekek gyakrabban lesznek allergiásak, mint a „szükséges mennyiségű koszon” is nevelkedett társaik. Hadd simogasson tehát állatokat a gyerek, hadd üljön a homokozóban – mert, ahogy mondani is szokták: majd leázik róla a kosz a fürdőkádban!

A teljes cikket a bebikkicsikesnagyok.hu-n olvashatod el!