Beteg a gyerek? Tartsuk otthon!
Dübörög a betegségszezon, tombol az influenzajárvány. Egyszer mínusz 10 van, másnap plusz 10, ilyenkor még a szokásosnál is könnyebb benyalni egy jó kis vírust vagy egy náthát. Mégis vannak szülők, akik elengedik iskolába a beteg gyereket is, ha úgy látják, nem olyan nagy a baj. Pedig ez a helyzet mindenkinek rossz.
Ha lázas beteg, vagy ha csupa takony, ne engedjük közösségbe a gyereket! – ajánlja az nlc.hu-nak nyilatkozó Varga doktor is.
Ezért jobb otthon a beteg kicsinek
Dr. Varga Károly gyerekorvos praxisában szinte az összes gyerek kisebb-nagyobb betegségekkel küzd októbertől áprilisig. És rengetegszer hallja az anyukáktól, hogy féltik az állásukat, ezért nehezen mernek táppénzre menni. Ennek ellenére nem enged a minimumból: két láztalan napnak el kell telnie, és csak utána lehet oviba vagy suliba vinni a csemetét.
“Az a helyzet, hogy a legjobb az lenne, ha a bölcsisek október és április között nem is mennének közösségbe, mert a csoportban tuti mindig van egy gyerek, aki beteg, köhög és összefertőzi a többieket. Persze tudom, hogy ez a legtöbb családban nem megvalósítható, de aki teheti, gondolkodjon el rajta. Az óvoda már nehezebb dió, mert addigra a gyereknek szüksége és igénye is van a többiek társaságára, viszont az összes gyereket meg kell óvni a fertőzésektől, ezért beteg gyereket semmiképp ne vigyünk be a többi közé.
Egyértelműbben: ha lóg a takony az orrából, de nincs láza, akkor is maradjon otthon, és a köhögés sem tesz jót a többieknek. Lázcsillapítóval pedig még véletlenül se vigye senki közösségbe a gyerekét, mert az mindenkinek rossz és veszélyes, főképp a lázas gyereknek. Sajnos erre is láttam már példát.
Van ennyi szabadsága egy anyának?
Sokszor hallom az anyukáktól, hogy »ha a még egyszer táppénzre megyek, akkor kirúgnak«, és ez nagyon nyomasztó mindenkinek.
Van egy családom, ahol három gyerek van: egy 4 éves, egy 8 éves és egy féléves, ott mindig beteg egy közülük, és otthon összefertőzi a többieket. Mindig azt szoktam mondani, hogy ezeken a kisebb betegségeken jobb átesni kiskorban, van egy ilyen »beteges« időszaka az összes gyereknek, de ez megerősíti az immunrendszerét. Ha mázlija van, akkor nincsenek szövődmények, és nem lesz belőle tüdőgyulladás vagy középfülgyulladás, sajnos ilyen is megtörténhet, akkor viszont kell az antibiotikum.
A kiadott orvosi igazoláson az szokott állni, hogy egészséges, közösségbe mehet, ez nagyon fontos, mert ez valamiféle garanciát jelent arra, hogy tényleg nem fertőz már, nem veszélyes a többi gyerekre. És a magánintézményekbe sem szabad bevenni a beteg gyereket, mert mindenkit összefertőz, ezt ne felejtsék el a kedves szülők még akkor sem, ha ezért a szolgáltatásért egyébként sok pénzt fizetnek.
És ami még nagyon fontos: levegő, levegő és sok vitamin, akkor könnyebben átvészelik a gyerekek ezt a beteges időszakot!“
Kötelező sport és naponta egy óra a szabadban
Az NLCafénak nyilatkozó anyuka azt mondja, hogy az ő gyerekei nem betegesek, és ezt részben annak köszönheti, hogy születésük óta ragaszkodik ahhoz, hogy naponta legalább egy órát a szabadban legyenek, és sportolniuk is kötelező. Vitaminokat nem szednek, viszont naponta egy gyümölcsöt mindig meg kell enni, persze lehet, hogy mindez csak színtiszta mázli…
“Azt hiszem, mázlista anyuka vagyok, mert nagyon ritkán betegek a gyerekeim, olyannyira, hogy a hatodikos lányom idén először hiányzott az iskolából betegség miatt. Szegények csak szünidőben és hétvégén betegeskednek. A fiam hányni szokott, ő nem lázas típus, a lányom viszont extrém lázakat is produkál. Nemrégiben hőemelkedéssel hazaküldték a suliból és napokig 40 fok felett volt a hőmérséklete, pedig tele volt lázcsillapítóval, és hűtőfürdőbe is beraktam.
Viszont nálam szentírás, hogy csak akkor tekintem gyógyultnak, ha egy nap hőemelkedés és láz nélkül telt el. Utána mehet csak suliba. Szerencsére a munkahelyeimen ez nem okozott sosem gondot, mert itthonról is tudok dolgozni, és a főnökeim is megértették, hogy a beteg gyerekkel törődni kell. A kislányom barátnője viszont azt mondja, hogy az ő anyukája hőemelkedéssel is simán elküldi az iskolába, hogy ne hiányozzon. Ezzel nem értek egyet.
Egy rutinos anyuka szerintem látja a gyerekén, ha tényleg beteg, a lázas szem is egészen másként néz ki, és ha az örökmozgó gyereked nem kel fel az ágyból, akkor tényleg baj van. Egyébként én beleőrülnék az aggodalomba, ha a tényleg beteg gyerekemet beküldeném az iskolába, talán ezért sem teszem.”
A teljes írás az nlc.hu oldalán olvasható el.