Újabb országban lett bűncselekmény a lelki terror

rajz egy vitázó párról

Újabb országban lett bűncselekmény a lelki terror

Előremutató szabályozást hozott Írország – követve Franciaország, illetve a hasonló törvényt alkotó Anglia, Wales és Skócia példáját. Vajon máshol Európában is hoznak hasonló törvényt?

Kedden lépett életbe az új családon belüli erőszak elleni törvény Írországban, ami szerint a fizikai erőszak mellett a lelki terror is bűncselekménynek számít. Ebbe beletartozik például a kontrolláló és irányító magatartás, az elszigetelés és fenyegetőzések. Az ír igazságügyi- és esélyegyenlőségi miniszter szerint ezek ugyanannyira károsak, mint a fizikai bántalmazás, és az új törvénnyel ezt ismerik el – írta az Index a CNN alapján.

Egy 2014-es uniós felmérés szerint

az ír nők 34 százaléka szenvedett már el lelki bántalmazást partnerétől.

Írország nemzetközi családon belüli erőszak áldozataival foglalkozó szervezete adatai szerint 2017-ben 15 833 bejelentést kaptak családon belüli erőszakról, ebből 10 281 esetben volt lelki terror.

2010-től Franciaországban is bűncselekménynek tekintik a lelki bántalmazást,

a büntetés maximum három év börtön lehet és 45 ezer euró (kb. 14 és fél millió forint). 2015-től Angliában és Walesben is bűntényt követ el az, aki kényszeríti vagy kontrollálja partnerét valamiben, 2018-tól pedig Skóciában is.