Unatkozz csak, fiam!

fekete fehér rajz egy babáról, aki pillangót tart a kezében

Unatkozz csak, fiam!

Sokan esünk abba a hibába, hogy programról programra hurcoljuk a gyerekeinket – még a nyári vakáció ideje alatt is. De valóban jót teszünk-e ezzel a gyerekeinknek? Erről beszélgetett Tihanyi Rita, gyermekagykontroll oktatóval Tibenszky Moni Lisa, a Felelős Szülők Iskolájának alapítója.

Annak idején, amikor a nyári szünetben elhagyta a számat az „úgy unatkozom” félmondata, a nagyszüleim azt mondták: találj ki valamit, hogy ne unatkozz! Vegyél a kezedbe egy könyvet! Mássz fel a cseresznyefára! Ragassz vonatot kartondobozból! stb-stb. – idézi nyári emlékeit Tihanyi Rita.

Az unatkozás önismeretre tanít

És mennyi bölcsesség volt ebben a nagyszülői reakcióban! Hiszen azt a gyereket, akit hagynak unatkozni, arra ösztönzik, hogy kezdjen el gondolkozni és megismerni önmagát. Hogy maga találja meg önmagának azt, ami leköti, ami kikapcsolja, ami flow-ban tartja.

Az unatkozás segíti a problémamegoldó-képesség kifejlődését

S nem csak abban segítenek az unalmas, nyári délutánok, hogy rájöjjenek a gyerekek, mi köti le őket igazán, hanem abban is, hogy motiválják őket a problémamegoldó-stratégiáik kifejlesztésében.

Az unatkozás megtanít elcsendesülni

Az a gyerek, akit nem hagynak unatkozni, az a probléma-megoldásaiban is csak maga mögött fog kullogni. Egyedül maradva, megtanulnak önmagukkal lenni: egyedül a gondolataikkal, egyedül a csendben, ami nem feltétlenül fizikai csendet jelent, inkább a lélek csendjét, a megnyugvást.

Segítsünk nekik unatkozni!

Fontos tehát, hogy a vakációban találjunk nyugodt időt is! Teremtsünk a gyerekeinknek alkalmat az egyedüllétre, az unatkozásra, a lelki megnyugvásra! De, ahogy a nagyszülői mondatok is mutatták, a szülőknek tippeket és lehetőségeket kell adni a gyerekeknek arra, hogyan „unatkozzanak” = elcsendesüljenek, flow-ba kerüljenek, megtalálják maguknak azt, ami kikapcsolja őket.

Íme, néhány példa:

• ismertessük meg velük a meditációt némely elemét,
  • hagyjuk őket mozogni, sportolni (kifejezetten jók a küzdősportok, amelyek a kitartás és az önmegtartóztatás stratégiai elemeit is megmutatják a gyerekeknek),
  • agyagozás, vizuális tevékenységek,
  • szerepjátékok, stb.

Azt kell a szemünk előtt tartani és tudatosítani a gyerekeinkben is, hogy mindenki képes arra, hogy megtalálja azt az elfoglaltságot, amely meditatív állapotba hozza!

Unalmas nyári napokat (is) mindenkinek!

Összefoglaló: Bitter Noémi