Vigyázat, támadnak a kullancsok!

Kullancs egy levélen

Vigyázat, támadnak a kullancsok!

A kullancsok se a hideget, se a meleget nem kedvelik, ezért ilyenkor tavasszal igazán kellemesen érzik magukat – és keresik áldozataikat. Mindenhol találkozhatunk velük, erdőn-mezőn, városokban, parkokban is.

A Magyar Kullancsszövetség elnöke, dr. Kapiller Zoltán István segítségével az Index összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.

Magyarországon összesen 42 kullancsfaj fordul elő, ebből egy tucat szívja az ember vérét is. Az elmúlt években nem voltak különösebben fagyos telek, ezért mostanra gyakorlatilag egész évben találkozhatunk kullancsokkal.

Észrevétlenül terjednek

A kullancs olyan, mint az ember: nem szereti se a túl meleget, se a túl hideget, úgyhogy amikor ön szívesen van a szabadban, akkor alapvetően a kullancs is. A kullancs magától nem sokat mozog, de ha befészkeli magát egy olyan kutya bundájába, amivel elmennek a tulajdonosai nyaralni, akár több ezer példány szabadulhat rá egy addig kullancsban szegény területre.

A kullancscsípések bejelentett számából az látszik, hogy ma már az ország teljes területe veszélyeztetett, a budai hegyek, a Margitsziget és a budapesti parkok fokozottan fertőzöttek.

Rejtett életmódjuk miatt lehetetlen őket teljesen kiirtani, legfeljebb gyéríteni tudjuk a számukat.

Csendes járvány, nincs védőoltás

A kullancs terjesztette betegségek viszont az úgynevezett csendes járványok közé tartoznak, nincsenek pontos tünetegyütteseik, amit könnyen fel lehetne ismerni. A leggyakoribb terjesztett betegség, a Lyme-kór közel 300 más betegséghez hasonló tünetet produkál, és akár évtizedekig is lappanghat, így a pontos betegszámot a Kullancsszövetség is csak becsülni tudja. Szerintük

évente 50-100 ezer friss Lyme-kóros is lehet Magyarországon.

Mivel a Lyme-kór ellen nem szerez a megcsípett áldozat immunitást, ezért nem lehet megelőzni védőoltással. A Lyme-betegek egy része úgy fertőződött meg, hogy nem is vette észre a kullancsot, ezért a szakértők szerint érdemes akár félévente Lyme-tesztet végeztetni.

Most akkor lentről vagy fentről?

A kullancsszövetség honlapja szerint a szem nélküli, „vak” kullancsok, például a közönséges kullancsok a lombos erdők, bozótosok lakói. A növényzet levelein a tapadókorongos, karomban végződő lábaikkal kapaszkodó kullancsok áldozatukra kb.1-1,5 méterről a bokrokról, “fentről” vetik rá magukat. Ezek jelentik járványtani szempontból a nagyobb veszélyt.

A szemmel rendelkező, látó kullancsok, például a kutyakullancsok a gyepi növénytársulásokat lakják és a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva, lesből várják áldozatukat, akire “alulról” kapaszkodnak fel.

Védekezés

Az erdőben mászkálás, strandon heverészés, parkokban piknikezés közben ajánlott magunkat kétóránként átvizsgálni, hogy nem szereztünk-e be egy vagy több kullancsot, hazaérve pedig tartsunk magunkon újabb vizitet – írta az Index.

Használhatunk kullancsriasztót, de néhány óránként a fújásokat ismételni kell a karon, lábon, nyakon.

Távolítsuk el mielőbb – de nehogy összenyomjuk!

De nem mindegy, hogy hogyan és mivel, hiszen

a kullancsfertőzés egyik leggyakoribb kiváltó oka a szakszerűtlen eltávolítás.

A Kullancsszövetség elnöke szerint ezért mindenképp kullancseltávolító kanalat használjunk. Az eszköz használata egyszerű, és nem is drága, pár száz forintba kerül. Ne kísérletezzünk otthoni csipeszekkel, ne próbáljuk meg zsírba fojtani, se az óramutató járásával egyezően/ellenkezően kitekerni, a kullancs feje sajnos nem menetes. Érdemes az eltávolított állatot kis üvegcsében eltenni a hűtőbe, majd beszerezni egy kullancstesztet, amivel pár perc meg tudjuk állapítani, fertőzött volt-e a vérszívó. Ha igen, azonnal forduljunk orvoshoz.

Eltávolításkor ügyeljünk arra, hogy ne nyomjuk össze a kullancs testét, hiszen így a benne lévő kórokozók a sebbe juthatnak.