5 bevált nevelési tipp akaratos gyerekekhez

durcás kisgyerek

5 bevált nevelési tipp akaratos gyerekekhez

A mindennapokban nem mindig könnyű egy akaratos gyerekkel, de jó tudni, hogy gyakran sikeresek lesznek és jól boldogulnak felnőttkorukban. De addig is hogyan könnyíthetjük meg a hétköznapokat?

Dr. Laura Markham pszichológus szerint az akaratos gyerekek – ha a szülők nem törik meg őket – igen sikeressé válhatnak felnőttkorukban, és nagy eséllyel kerülnek felelősségteljes, vezető pozíciókba. Ennek oka, hogy a makacs természettel gyakran együtt jár a kitartás is, az akaratos gyerekek pedig maximálisan bíznak önmagukban, és nehezen tántoríthatók el attól, amit egyszer már a fejükbe vettek – írta az Éva magazin.

Persze ez egy gyerekével nap mint nap vérre menő csatákat vívó szülőnek sovány vigasz: lássuk hát, a pszichológus szerint milyen módszerekhez ajánlatos folyamodni!

1. Hagyj a gyerekednek választási lehetőséget!

Példa: ha a kölyök belefeledkezett a játékba és nem hajlandó kiszállni a fürdőkádból, ne fenyegesd azzal: „Ha azonnal nem jössz ki, nem olvasunk mesét!” Inkább próbáld úgy alakítani a dolgokat, hogy úgy tűnjön, ő hozza meg a döntéseket. Hagyd rá a választást: „Vagy maradsz még tíz percet a kádban, és akkor nem jut idő meseolvasásra, vagy kijössz most, és olvasok neked. Amit te szeretnél.” Ezt a gyerek nem éli meg úgy, hogy parancsolgatnak neki, ezért nem is fog befeszíteni és ellenkezni.

2. Kerüld el az erőharcokat állandó rutin és szabályok segítségével!

Fontos, hogy a rutint, a szabályokat a család többi tagja is tiszteletben tartsa. Ha a gyerek azt látja, hogy ezek nem kizárólag csak őrá vonatkoznak, kevésbé fog lázadni ellenük. Példa: ha az étkezéseknél az a szabály, hogy mindenki félbehagyja azt amit épp csinál, és asztalhoz ül, a gyerkőc sem fog kiborulni, ha szüneteltetni kell a legóvár építését.

3. Hagyd, hogy saját maga rendelkezzen a teste felett!

Ha nehezen megy az öltözés, engedd, hogy ő válassza ki, mit viseljen aznap. Ha nem megfelelő a választása, magyarázd el türelmesen, mi a probléma vele. Példa: ha kint hideg van, de ő nem szeretne kabátot venni, próbálkozz a következő módon: „Te azt teszel, amit akarsz, de én azért veszek kabátot, mert én félek, hogy fázni fogok. Mi lenne, ha betennénk a te dzsekidet is a hátizsákodba, és ha kint vagyunk, eldöntöd, kell-e vagy sem.” Íly módon nem fogja majd azt érezni, vesztett, ha felveszi a kabátját.

A cikk folytatódik, a további két tanács (Hallgasd meg! Legyen felelőssége és saját feladata!) az Éva magazin oldalán olvasható!

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.