A “lusta” nevelés tényleg a boldog családi élet titka?

festékes kislány

A “lusta” nevelés tényleg a boldog családi élet titka?

Egyre népszerűbb az úgynevezett lusta nevelési elv, ami tulajdonképpen a ma leginkább jellemző helikopter szülőség szöges ellentéte. Mégis mi ez, és hogyan alkalmazd?

A lusta nevelés alatt nem valami hanyag laissez-fair jellegű nevelésre kell gondolni – írta a babaszoba.hu. A lusta nevelés az, amikor a szülő tudatosan lehetőséget ad arra a gyermekének, hogy növelje az önbizalmát, melynek segítségével több függetlenségre és felelősségtudatra tesz szert. A szülő abszolút szándékosan hátralép, és hagyja a gyermekét megküzdeni az adott feladattal/kihívással, ahelyett, hogy azonnal a segítségére sietne és kimentené őt. A lusta nevelés lényege, hogy teret adunk a kicsiknek, hogy megtapasztalják, ők mi mindenre képesek egyedül. És bármily meglepő, sokkal többre, mint gondolnánk!

Inkább engedés, mint lustaság

Az elmélet alapja, hogy ha a szülő folyamatosan a gyerek sarkában van, és bármi nehézség éri, rögtön segít rajta, azzal valójában megfosztja őt attól, hogy az életben való talpraesettséghez szükséges alap képességeket elsajátítsa.

A lusta szülői nevelési elv tehát egy teljesen tudatos dolog. Attól függően, hogy mennyi idős a gyerekünk, persze lehetnek benne eltérések, de van néhány tipp, hogy mégis hogyan kezdj hozzá – ezekből adunk ízelítőt.

Játszósarok

Találj egy olyan helyet a lakásban, amit kinevezhettek játszósaroknak. Itt csak olyan dolgok legyenek, amik biztonságosak és a kicsi garantáltan nem tud magában kárt tenni velük akkor sem, ha nem vizslatod folyton, hogy mit csinál.

Természetes következmények

Az, hogy felelősséget ruházol a gyermekedre azt is jelenti, hogy lesz olyan, amikor olyasmit fog csinálni, amit nem kéne. A lusta nevelés elfogadja ezt, sőt azt mondja, hogy a gyereknek el kell szenvednie a tettei természetes következményeit.

A cikk folytatása a babaszoba.hu oldalon olvasható.