7 megszívlelendő illemszabály gyerekeknek – vendégségben

karácsonyi festmény

7 megszívlelendő illemszabály gyerekeknek – vendégségben

Itt a karácsony, jönnek hozzánk vendégségbe vagy mi megyünk. A téli szünetben nagy a vendégjárás, és sokszor a gyerekek sem tudják, hogy viselkedjenek.

Néha még a szülőknek is gondot jelenthet, hogyan tanítsák meg gyermekeiket a társas viselkedés alapvető illemszabályaira. Itt van 7 olyan szabály, amit kötelező jelleggel kellene megtanítani minden kisgyereknek.

  1. Köszönéskor nézzen annak a szemébe, akit köszönt! Elnézegetni, másik irányba tekintgetni udvariatlanság. Ha kézfogásra kerül sor, akkor a szorítása legyen erőteljes, közben is nézzen a másik szemébe. A „döglött hal” (ernyedt kéz) kézfogás kellemetlen, de figyeljen arra is, nem szkanderezni ment! Különösképp hívjuk fel a figyelmét arra, hogy ha nem köszönt előre, akkor is illik a köszönést viszonozni!
  2. Köszönéskor mindenképpen vegye ki a kezét a zsebéből függetlenül attól, hogy fiú vagy lány!
  1. Ha ajándékot kap, akkor óvatosan csomagolja ki! Na jó, az nem feltétlenül kell, hiszen gyerek, le is szaggathatja a csomagolást, de ne rohanjon vele nagyon. Ha nem tetszik, vagy van már ilyenje, akkor azt nem illik elárulni. Mindenképpen udvariasan köszönje meg, ne bántsa vele meg azt, aki örömöt akart neki szerezni.
  1. A negatív véleményt nem kell mindig kimondani. A gyerek őszinte, de az első kellemetlen eset után érdemes elbeszélgetni vele, hogy a kendőzetlen, gyermeki őszinteség helyett érdemes ezeket a véleményeket valamilyen más formában közölni az érintettel.
  1. Beszélgetni jó, főleg akkor, ha figyelünk egymásra. Ilyenkor forduljon szembe a másikkal – hiszen háttal beszélgetni udvariatlanság – és végig tartsa a szemkontaktust.
  2. Ne vágjon bele a másik mondandójába! Biztos, az is nagyon fontos, amit mond, de a másiknak legalább annyira. Ha mindig csak egyvalaki akar szerepelni, a társaság középpontjába kerülni, előbb-utóbb a többiek elfordulnak tőle – ezt mindenképp érdemes neki elmagyarázni.
  1. Ha engedély nélkül nyúl valamihez, ami nem az övé, az kellemetlen következményekkel járhat. Ha nem biztos, hogy szabad, akkor kérdezze meg! Lehet, hogy a vendégségben más szabályok vannak, mint otthon, célszerű ezekről még időben tájékozódni.
  • pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.