8 megszívlelendő nevelési jó tanács a jövő évre

gyerekükkel játszó szülők

8 megszívlelendő nevelési jó tanács a jövő évre

Biztosan megfordult már a fejedben: milyen célokat szeretnél kitűzni 2019-re? Min szeretnél változtatni? Mi az, amit másképpen szeretnél csinálni a gyerekkel, családdal kapcsolatban a jövő évben?

Mindenkinek fontos, hogy megtalálja az egészséges egyensúlyt a munka, család és az énidő között, ezért nem árt néhány „mankó”.

  1. Légy türelmesebb a gyerekkel! És persze nem csak vele.
  2. A lefektetés körüli kaotikus állapotokat szűntesd meg! Igyekezz az esti rítust minden nap ugyanolyan körülmények között lerendezni, ebből a ritmusból nem hagyd magadat kizökkenteni. Tudom, ilyenkor jut eszébe, hogy pisilni kell, éhes, szomjas, de ezek kiiktatására érdemes kipróbálni a „kijöhetek az ágyból” kártyát. Készíts egy ilyet, add oda neki! Ezt a kártyát csak egyszer használhatja fel lefekvés után. Utána át kell adnia a kártyát neked, nincs több lehetősége.
  3. Az alvás reggelig tart. Nyilván ez a szabály korhatáros, de már egy középső csoportos ovissal is célszerű megbeszélni, megmutatni neki az órán a mutatókat, avagy a számokat, ameddig anyát hagyni kell aludni. Meg persze apát is.
  4. Mesélj neki este, de csak akkor, ha nem esik nehezedre. Az erőlködős mesemondás senkinek sem jó, se neki, se neked, ezért ezt akkor tedd, ha valóban késztetést érzel! Kedvet, ihletet. Ha jobban esik beszélgetni, akkor tegyétek azt! Eldöntendő – igen, nem – kérdések helyett olyat kérdezz tőle, amire bővebben tud válaszolni. Ha nem akar, vagy nem tud, akkor más oldalról igyekezz kiugrasztani a „nyulat a bokorból”. Ehhez sajnos nincsen recept, itt a te találékonyságod játssza a főszerepet.
  5. Hagyd kalandozni a gyereket! Ne akarj mindenáron programokkal bombázni, mert ez terhére lesz egy idő után, többet ártasz neki, mint használsz. Régen a katonaságban ezt a fajta tevékenységet hívták „irányított szabadidőnek”. Hagyd, hogy használja a kreativitását!
  6. Köss vele internet szerződést! A képernyőhasználat limitálásra találjatok ki szabályokat, írjátok le, és mindannyian írjátok alá! A szabályok persze nem csak rá, rád is vonatkozzanak. Ez már eltér a tiltástól, olyan lehetőséget biztosít számára és neked is, amely a kapcsolatotokat normális mederbe tereli, és megtanít mindenkit az egészséges szabálykövetésre is. Ugyanis szabályokra az élet minden területén szükség van.
  7. Vond be a gyereket a házimunkába! Az együtt eltöltött idő, és a munka eredménye mindenképp hozzájárul az egészséges szülő-gyerek kapcsolat kialakításához, megőrzéséhez. Számtalanszor kiderült már, teljesen mindegy, mi az a tevékenység, amit a gyerekkel együtt végzel, később ezekre az eseményekre emlékeznek vissza legszívesebben.
  8. Ha lehet, otthon már ne tanuljon a gyerek – 8-9 éves kor alatt. Igyekezz rávenni, hogy az iskolában oldja meg a feladatait. Ha nem megy, akkor készítsetek – közösen – időtervet minden napra, amelyben jusson a suli, a különórák mellett a játékra is idő. A legtöbb munkahelyen alkalmaznak ütemtervet, hogy tudják, mennyi idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a feladatokat megoldják. Ez az időterv hasonló, nála is működni fog. Ha lehet, készítse el ő maga, rajzokkal, színesen, és ezt függesszétek fel a szobája falára olyan helyre, ahol a lehető legtöbbet látja! Lássa maga előtt minden nap, hogy ha be tudja tartani, mennyi idő jut a játékra. Működik.
  • pedagógus, tanulásmódszertan oktató

Tihanyi Rita

Két felnőtt gyermek édesanyja vagyok, pedagógus, tanár, tanulástréner, gyermekagykontroll-oktató

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.