A gyermeki magatartászavar és a szülői félelem

mérges kislány

A gyermeki magatartászavar és a szülői félelem

Mi az oka annak, hogy egyre több gyermek küzd “magatartászavarral” – teszi fel a kérdést a csaladinet.hu szerzője. Praxisából példákat sorol és megoldást is nyújt az áldatlan állapotok megszüntetésére.

Édesapa, 190 cm, 100 kg, izmos, sportos. Fia, 3,5 éves, kékszemű, cuki mosollyal.

Némi fegyelmezési problémával kerestek meg. Beszélgetünk a szülőkkel, amikor a gyerkőc elkezd kiabálni, majd tombolni, hogy Ő most, azonnal tv-t akar nézni. A szülők mondják Neki, hogy most nem, mert beszélgetünk. Erre a gyerkőc elkezdi ütni, rúgni, csípni az édesapját, közben pedig üvöltve kiabálja, hogy “buta vagy!”

Apa reakciója: védekező póz és könyörgés, hogy ne csinálja!

Ehhez hasonló eseteket sorol a csaladinet.hu cikkének szerzője, Pribránszki Marianna viselkedéspedagógus, tehetséggondozó, aki azt írta, hogy hetente legalább 3-4 hasonló esettel találkozik.

Félelem

“Ami közös mindegyikben, hogy akárhány éves gyerkőcről is van szó: a szülők félnek a gyerekeiktől! Leginkább attól, hogy nem fogják szeretni őket!

A másik félelmük pedig az,  ha fegyelmeznek, szabályokat hoznak és következetesen be is tartatják velük, akkor az mit okoz gyermekeik lelkében? Nem fognak sérülni?

Igen, fognak sérülni! Akkor, ha mindent megengedünk, ha mindent ráhagyunk, ha nem tanulnak meg alkalmazkodni, viselkedni. Nemcsak a társas kapcsolataikban válik akadállyá, hogy nem ismerik azt a szót, hogy NEM, de saját szellemi fejlődésüknek is gátat szab!

Hányszor halljuk a következő mondatot, amikor a gyerekek 13-14 évesek lesznek:

• Több van ebben a gyerekben!
  • Ha odafigyelne, sokkal jobb jegyei lehetnének!
  • Nem is értem miért nem figyel?

A válaszom egyszerű:

Volt ott 2-3-4-5… éves korban némi “magatartászavar”!

Lefordítva, hiányzott:

• a rend
  • a rendszer
  • a fegyelem
  • a következetesség!

A rideg valóság és a mindennapi tapasztalat az, hogy gyermekek, szülők és nevelők tíz- és százezrei szenvednek a mindent megengedő, a gyerkőcöket éjjel-nappal kiszolgáló irányzat szerint. Sajnos már évtizedek óta neves gyermeknevelési szakemberek hirdetik ezt a szinte mindent megengedő, a gyermek valós érdekeit teljesen figyelmen kívül hagyó nevelési módszert. Ezzel az irányzattal csak egyetlen gond van. Teljes káoszt okoz, mind a gyermek, mind a család, mind az óvodák, iskolák életében.

Vagyis: Nem működik!!!

Ezért fordulnak a szülők hozzám, és ezért hoz azonnali, gyors változást, mind a gyerkőc, mind a család életében a rend, a rendszer, a fegyelem és a következetesség bevezetése.

És megváltozik minden!

Kiegyensúlyozott, boldog, kipihent lesz a gyermek (tudja, mihez tartsa magát, nincs káosz), megnyugodnak a szülők ( újra lesz párkapcsolat anya és apa között), és lesz igazi családi élet, ahol mindenki tisztában van azzal, hogy mi az Ő szerepe!”

A teljes cikk a csaladinet.hu oldalon olvasható.