Ambiciózus, pénzügyileg tudatos gyerekek kontra kiábrándult, boldogságra vágyó szülők – Hol a megoldás?
Reprezentatív kutatás mérte fel, mit gondolnak a sikerről és a boldogságról a Z generációs tinédzserek és az X generációhoz tartozó szüleik
Elsősorban a lehetőségek kihasználása kell a sikerhez a 15-19 éves tinik szülei szerint, akik a kemény munkát szinte egyáltalán nem, a diplomát és a jó szakmát pedig harmadannyira tartják fontosnak manapság, mint azt, hogy valaki élelmes legyen – derül ki az UniCredit Bank reprezentatív felméréséből, amely a felnőttkor küszöbén álló nagykamaszokat (Z generáció) és szüleiket (X generáció) faggatta a sikeresség és boldogság kérdéséről.
Tényleg szemesnek áll a világ?
A szülők 66 százaléka szerint a siker első számú kulcsa, ha valaki él a kínálkozó lehetőségekkel, míg jó szakma vagy diploma mindössze a válaszadók harmada (33, illetve 27 százaléka) szerint kell a sikerhez. A kemény munka jelentősége a szülők szerint eltörpül: mindössze 6 százalékuk véli úgy, hogy sok munkával sikeres lehet a gyermeke. A lehetőségek ügyes kihasználása után a szülők szerint a legfontosabb, hogy gyermekük okuljon a saját hibáiból, valamint azt, hogy megtanuljon a pénzzel bánni (57-57%).
Ezzel szemben a Z generációs magyar fiatalok többsége szerint az lehet igazán sikeres, aki jól tud bánni a pénzzel és az emberekkel: a válaszadók 71, illetőleg 56 százaléka nyilatkozott így. A megkérdezett fiatalok harmada úgy véli, hogy vállalkozóként sikeres lehetne (33%), ám ezzel mindössze a szülők 12 százaléka ért egyet. A megkérdezett tinik a szüleiknél jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szakmaválasztásnak és a felsőfokú tanulmányoknak is: 51 százalékuk szerint egy jó szakma, 43 százalékuk szerint egy diploma sikeressé teheti őket a jövőben.
Nem elég, hogy alaposan eltér a Z generációs fiatalok és szüleik sikerről alkotott véleménye, de a szülők a sikernek is jóval kisebb jelentőséget tulajdonítanak, mint a boldogságnak: míg 55 százalékuk szerint az a legfontosabb, hogy a gyermekük boldog legyen, a sikerről már csak mindössze 7 százalékuk gondolja ugyanezt.
Mitől vagyunk boldogok?
Boldog az, aki szabad és akit szeretnek – ebben minden megkérdezett generáció egyetért. Hogy melyik négy dolog kell manapság leginkább ahhoz, hogy boldogok legyünk, abban teljesen egyetértenek a mai tinik és a szüleik. A felmérés szerint ma tíz szülőből és nagykamaszból nyolc úgy véli: az boldog igazán, aki azzal foglalkozhat, amit a legjobban szeret csinálni. A szerető családot, mint a legfőbb boldogságforrást a második helyre sorolta a szülők 80 és a gyerekek 77 százaléka.
Mindkét csoportnál harmadik helyre került a „szabad, kötöttségek nélküli élet”, amit a gyerekek fontosabbnak tartanak a boldogságuk szempontjából (48%), mint a szüleik (40%). Szintén egybehangzó módon, a negyedik helyre sorolták a harmonikus párkapcsolatot mindkét korcsoport tagjai, a gyerekek némileg magasabb arányban (43%) mint a felnőttek (39%).
A boldog élet további építőköveiről azonban már eltér a szülők és a gyermekek véleménye: előbbieknél a párkapcsolatot rögtön a családalapítás és gyermeknevelés követi a rangsorban (28%), míg a fiatalok nagyobb fontosságot (39%) tulajdonítanak annak, hogy sok pénzük legyen.
Mennyire fontos a pénz?
Míg tehát a pénz szerepe és a pénzügyi tudatosság több kérdés kapcsán is kiemelt szerepet játszik a gyerekek életszemléletében, addig a szülőknél a pénz, mint „a boldogság egyik forrása” a ranglétra legalsó fokára került: mindössze 14 százalékuk szerint fontos a boldogsághoz az anyagi jólét. Meglepő, de ezzel kapcsolatban alig van különbség a nehéz anyagi körülmények között élő szülők és a jómódúak között: előbbieknek mindössze 17 százaléka, és utóbbiaknak is csak 12 százaléka szerint kell sok pénz a boldogsághoz.
Szülőnek lenni nehéz – főleg akkor, ha a gyermekük jövőképe bizonytalan
Amellett, hogy a szülők többsége mindenek felett boldognak szeretné látni a gyermekét, a megkérdezett szülők kétharmada abban is egyetértett, hogy sokkal nehezebb szülőnek lenni most, mint azt annak idején gondolta volna. Ez kiemelten érvényes azokra a szülőkre, akik szerint a gyermeküknek nincs szilárd jövőképe (46%), illetve azokra, akik úgy vélik, a gyermekük nem jól bánik a pénzzel (58%).
Az UniCredit Bank „Re-Power Your Future!” oktatási programjának keretében készült reprezentatív felmérésből kirajzolódik, hogy a saját szülői szerepüket sokkal felhőtlenebbnek és problémamentesebbnek élik meg azok a szülők, akik így vagy úgy, de el tudták juttatni gyermeküket a pénzügyi tudatosságnak egy általuk megfelelőnek ítélt fokára – még azzal együtt is, hogy többségük szerint a sikernél fontosabb a boldogság, ehhez pedig sokkal inkább szeretet és szabadság kell, mint pénz.
———————————————————————————————————————————
Te is jobban meg szeretnéd érteni a Z és Alfa generációt?
Megoldókulcs – tréning a Z és Alfa generációval való együttműködés, kommunikáció és oktatás fejlesztésére pedagógusoknak, trénereknek, szülőknek
A Felelős Szülők Iskolája és Dr. Guld Ádám médiakutató közreműködésével létrehozott „Megoldókulcs” tréning kifejezetten pedagógusok, trénerek és szülők számára készült, akik szeretnék jobban megérteni és kezelni a generációs különbségekből fakadó kihívásokat. Az interaktív tréning során hasznos szemléletmódot, friss kutatási eredményeket és praktikus módszereket kínálnak, amelyek segítenek a hatékony kommunikáció és a motiváló tanulási környezet kialakításában.
Tematika és részletek:
- 1 órás előadás: Bevezetés a Z és Alfa generációs médiakörnyezet sajátosságaiba, és azok személyiségfejlődésre, kapcsolatokra és tanulási motivációra gyakorolt hatására.
- 2 x 1,5 órás interaktív tréning: Gyakorlati megoldások bemutatása az oktatás, kommunikáció és mentális támogatás terén, hogy a résztvevők hatékonyabban működhessenek együtt a digitális bennszülöttekkel.
A tréning során tárgyalt problémák és megoldási módok:
- Digitális szakadék áthidalása digitális kompetenciafejlesztéssel.
- Interaktív, élményalapú tanítási módszerek bevezetése.
- Párbeszéd és empátia fejlesztése generációk között.
- Szociális készségek erősítése és csoportos tevékenységek támogatása.
- Mentális egészség támogatása és stresszkezelési módszerek.
Részvételi információk:
- Helyszín: Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, 1114 Budapest, Villányi út 27.
- Időpont: 2024. november 22., péntek, 16:00 – 20:00
- Ár: normál ár: 24.000 Ft; pedagógus kedvezménnyel: 19.000 Ft
További információk a trénerekről:
Dr. Guld Ádám bemutatkozása
Tibenszky Moni Lisa bemutatkozása
További információk a tréningről: Facebook esemény
JELENTKEZÉS:
normál díj
pedagógus kedvezményes díj
Kurzus ára:
normál áron: 24.000 Ft/fő/alkalom
PEDAGÓGUS KEDVEZMÉNNYEL: 19.000 Ft/tanár/alkalom
Fizetés:
Az 1.részlet – 10.000 Ft – online bankkártyás fizetéssel rendezendő jelentkezéskor, a 2. részlet – 9.000 Ft (pedagógusoknak)/14.000 Ft – pedig a képzés napján a helyszínen készpénzben.
A FÉRŐHELYEK SZÁMA KORLÁTOZOTT, ÍGY CSAK AZOK SZÁMÁRA TUDJUK BIZTOSÍTANI A RÉSZVÉTELT, AKIK ELŐZETESEN JELENTKEZNEK ÉS AZ 1. RÉSZLETET BEFIZETIK.
A tréning egyaránt kínál tudományos és gyakorlati alapokon nyugvó megoldásokat, amelyek segítenek eligazodni a Z és Alfa generációkkal való együttműködés kihívásaiban.