Apareneszánsz – apák az iskolákban, óvodákban

apa és lánya

Apareneszánsz – apák az iskolákban, óvodákban

„Kedves Anyukák!” – kezdődik minden szülői értekezleten a szülők megszólítása, de miért csak Anyukák…? Hát talán azért, mert az óvodákban, iskolákban olyan ritka az apai jelenlét, mint a fehér holló. Pedig de jó is lenne, ha az Édesapák szerepet és nagyobb szerepet vállalnának a beszoktatás, oktatás-nevelés területén, hiszen számtalan olyan képességgel, készséggel rendelkeznek – pl.: humor, következetesség, jó értelemben vett apai szigor, bizalomépítés – ami adott esetben sokkal nehezebb egy Édesanyának, illetve a gyermeknek, akit segíteni szeretnénk az önállósodás útján.

Társadalmi sztereotípia, hogy egy férfi, egy apa nem kell, hogy foglalkozzon az óvodai, iskolai beszoktatással, a tanulással, vagy épp nincs rá mintánk, mert a szülők szülei ezt nem, vagy nem így csinálták? – ilyen és hasonló témákkal foglalkozik a Felelős Szülők Iskolája SzabadEGYETEM keretében a videónk, melyben Léder László, pszichológust és Steigervald Krisztián, generációs szakértőt – apukákat – kérdezte a Felelős Szülők Iskolája alapítója, Tibenszky Moni Lisa. A videó alapján álljon itt néhány gondolatindító, összefoglaló felütés a téma kapcsán:

Egyre hangosabbá válik az apák forradalma, mert eljutottunk oda, hogy többnyire az anyák vannak jelen a gyerekek életében főleg a korai időszakban. Sok évtizeden keresztül kialakult egy apátlan társadalom, ahol sok család életéből hiányzik vagy épp lassacskán elfogy a férfi energia. A férfiak szerepe másodlagossá vált a gyerekek körüli teendőkben, ráadásul sok férfinak nincsenek hozott mintái, amihez vissza tudna nyúlni. Pedig minden gyereknek szüksége van a férfias törődésre, ami bármennyire is meglepő, az ösztönös érintésre épül.

A helyzetet a társadalom sztereotípiái sem könnyítik meg, amelyekkel ideje szembenézni és tenni ellenük. Ma már nem kérdés, hogy egy gyermeknek minden életkorban szüksége van az anyai és apai törődésre egyaránt. Nem biztos, hogy a szülői értekezleteken csak anyukáknak kell jelen lenniük. Ehhez viszont szembe kell nézni saját hozott mintáinkkal, leküzdendő akadályainkkal és elengedhetetlen az önismeret.

Megkerülhetetlenek olyan kérdések, mint az, hogy vajon milyen a férfias törődés? Biztos, hogy nincs járhatóbb útja a gondoskodásnak, mint az egzisztenciális biztonság megteremtése bármi áron? Hol a határ, amit meg kell húzni a munka és a család között? Lehet-e harmonikus egyensúlyt teremteni e kettő között?

Többek között erről is beszélgetett Tibenszky Moni Lisa Léder László pszichológussal, és Steigervald Krisztián generációkutatóval, íróval, akik mindketten gyakorló édesapák és szakmájukból adódóan rendszeresen segítik a témában hozzájuk fordulókat.

Amennyiben hasonló videós tartalmakhoz szeretnétel hozzáférni, csatlakozz a Felelős Szülők Iskolája SzabadEGYETEM közösségéhez!

ELINDULT A FELELŐS SZÜLŐK ISKOLÁJA SZABADEGYETEM! Csatlakozz Te is!

Te is úgy érzed, hogy bizonyos helyzetekben nem tudod a válaszokat?

Menjen iskolába vagy maradjon még egy évet az óvodában? Miként kapcsolódjak különböző életkorban a gyerekemmel érzelmileg? Hogyan kezeljem szülőként a hisztiket? Hogyan húzzak egészséges arányt a digitális tér és a valós élet között? És még megannyi kérdés, amire keresed a válaszokat?

Ha több kérdésre is igennel feleltél… ITT A HELYED ❗️

Felelős Szülők Iskolája SzabadEGYETEM

• magyar tanár, újságíró, sportszülő

Fülöp Bea

Újságíró, magyartanár és két sportoló gyerek anyukája. Sokévnyi rádiós riporteri munka után fiam születésével elindult egy olyan változás, amely sok újdonságot, fejlődést hozott.