Bagdy Emőke: Most emberileg is megmérettetünk

Bagdy Emőke

Bagdy Emőke: Most emberileg is megmérettetünk

Tudjuk, hogy 2 nagy baj van. Az egyik, maga annak a tudomásul vétele – sem bagatellizálva, sem katasztrofizálva -,hogy elfogadjuk, hogy, amiben vagyunk az egy nagy baj. A stressz törvény azt mondja: üss vagy fuss. Ezt nem tudjuk megtenni, hanem meg kell küzdenünk a helyzettel. A 2. stressz törvény azt mondja: a biztos rossz is jobb, mint a bizonytalan. Tudjuk mi a rossz, szembenézhetünk vele, de nem dughatjuk homokba a fejünket. Most olyan közös, emberi erőfeszítésre van szükségünk, ahol emberileg is megmérettetünk. Hogy ki vagy te? Fenn vagy-e az ember magasán? Nyilván ez a megmérettetés saját erőnk, morálunk, életbátorságunk próbatétele, hogy ki tudjunk majd szabadulni mindebből. Hisz az élet élni akar és tudjuk, hogy mindez meg fog is oldódni. – mondta Prof. Dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus az M5 TV Facebook oldalán a Mentális immunerősítés című videósorozatban. Cikkünk a videó alapján készült.

Tehát első tétel: hogy védekezzünk? Hogyan segítsük magunkat és másokat?

Gondolkodásunk megváltoztatása. Ne emeljétek az aggódást központi témává a gondolkodásban és beszélgetésben, hanem mondjátok azt, hogy mi együtt, vagy, ha egyedül vagy, akkor egyedül, megküzdök azzal, ami van és segítek másoknak is, amennyire lehet. Bőven van lehetőség a segítségnyújtásra. Ne hagyjuk elhatalmasodni az izoláció kényszerűsége miatt az összeszorultságot, az indulatok és érzelmek felfokozódását. Mert, mint egy lombik helyzetben, felfokozódik és magaslatra kerülhet a feszültség, a negatív indulat is, de a pozitív érzelem is. És akkor azt mondom, hogy ha már együtt vagyunk, éljünk azzal a lehetőséggel, hogy milyen sok mindenről tudunk pozitív módon beszélgetni, emlékezni – kapcsolatunk szépségére, vagy a családban elmesélni történeteket. Beoszthatjuk az időt és ez különösen olyan, amit mindenki lelkére kötök.

A gondolkodás megváltoztatása, tehát, hogy nem rágódom, felülemelkedek.

Olyan témák választása, ami a múlttal kapcsolatban pozitív, szép emlékek. A jövővel kapcsolatban pedig nyissuk ki az ablakot és határozzuk el, hogy fegyelmezetten, napirend szerint, megtervezetten, időt beosztva (nem hagyjuk szétfolyni az időt, hanem strukturáljuk) élünk. Ez nagyon be tudja osztani az ember idejét, ha tudjuk, mikor, mit határoztunk el, hogy megcsináljuk.

Tehát gondolkodás megváltoztatás, a negatív elengedése, a pozitív előtérbe állítása, hisz az élet élni akar, mint mondtam. Úgyis kiszabadulunk belőle. Mindazt, amiben éppen vagyunk, nagyon hasznosan eltölteni.

Szabadítsd ki magad

Bagdy EmőkeA 3. stressz törvény azt mondja, hogy szabadítsd ki magad a lefagyott, dermedt lelkiállapotból. Vagyis az a feszültség, ami azért keletkezett bennünk, mert szeretnénk valamit tenni. Ebben a helyzetben akkor találd ki, hogy mit tegyél. A mozgástól kezdve, kertészkedés, a lakásod rendbe tétele, mindezt időbeosztással. És a kapcsolataid ápolása, te vigasztald a kortársaid, akik beleszorultak a rágódás örvényébe, szabadítsd ki őket is, beszélgess.

Egymás támogatása, pozitív gondolatok

Beszélgetés, pozitív gondolatok, derűlátás, aktivitás. Ez az az első számú üzenet, amellyel Hozzád fordulok, azért, hogy szabadítsuk ki magunkat abból a nehéz helyzetből, amiben vagyunk, és az izolációt próbáljuk úgy feloldani, hogy az értelmes, tartalmas beszélgetéssel legyen megtöltve. Azzal az elhatározással, hogy ha párban, családban élsz, egyezzetek meg abban, hogy a felfokozott lombik helyzetben az indulatokat félreteszitek, csökkentitek, egymást erre figyelmeztetitek. A kommunikációban használjatok olyan kifejezéseket, amivel egymást támogatjátok. Pozitív megnyilvánulásokra törekedjünk és hagyjuk, hogy ebben a helyzetben a szeretet oldal erősödjön fel. Figyelmesség, szeretet, egymásfelé fordulás, érzelmek kifejezése, ölelés, simogatás, egymás iránti érzelmek kifejezése, ez mind nagyon jót tesz a lelkiállapotunknak.