Észrevétlenül fejleszthető a gyerekek egyensúlyérzéke!
Az egyensúlyrendszer fejlődésének zavara az iskolában akár tanulási nehézségeket is okozhat. Hogyan vegyük észre, hogy rosszul egyensúlyoz a gyerek? Miként fejleszthetjük a gyerek egyensúlyozó rendszerét észrevétlenül?
Lévai Nóra mozgásterapeuta hasznos tanácsai csecsemők, kisgyerekek és Z-generációs nagygyerekek szülei számára a papasmamasmagazin.hu oldalról.
Az egyensúlyozó rendszernek nagyon fontos szerepe van a fejlődésben, melynek érése már az anyaméhben megkezdődik. A magzatvízben úszkálva a baba az édesanya minden mozdulatát érzékeli, így szerepe van a korai izomtónus szabályozásban. Születést követően a babának meg kell szoknia a nagyobb gravitációs erőt, melyhez elengedhetetlen az egyensúlyozó rendszer megfelelő működése.
A baba egyensúlyának fejlődése általában spontán bekövetkezik
Az első hónapokban fontos, hogy az egyensúlyozó rendszer összhangba kerüljön a többi érzékszervvel, hogy az idegrendszer éréséhez szükséges mozgásminták kialakuljanak, úgy, mint a fejemelés, fejfordítás, felülés, kúszás, mászás. felállás, járás, továbbá elengedhetetlen a térérzékelés, időérzékelés szempontjából is. Az egyensúly fejlődése ideális esetben spontán végbemegy, édesanya ringatásával, illetve a környezet felfedezése során, amikor különböző irányú és intenzitású mozgásokat végez a gyermek.
Hogyan fejleszthető a gyerek egyensúlyrendszere otthon, a szabadban, játszótéren?
Az egyensúly fejlődése 6-7 éves kor körül fejeződik be, így nagyon fontos annak korai fejlesztése, és fontos figyelni, hogy a mozgásfejlődési szakaszok megfelelően követik-e egymást és elegendő ideig tartottak-e. Íme néhány gyakorlat kisebbeknek és nagyobbaknak.
1. Babamasszázs, simogatás
A babák bőrének stimulálása, cirógatása, masszázsa hat az idegrendszerre, mely befolyásolja az egyensúlyrendszer fejlődését.
2. Baba, kisgyerek hintáztatása
Szülőként rengeteg lehetőség van a gyermek indirekt fejlesztésére. Ezek közül talán a legfontosabb a hinta, mely nagyon intenzíven ingerli az egyensúlyozó rendszert.
3. Csúszda, libikóka
Fejlesztő hatású még a játszótéri eszközök közül a csúszda, a libikóka.
4. Roller, bicikli, gördeszka
Majdnem minden családnál megtalálható roller, futóbicikli, háromkerekű és kétkerekű bicikli, esetleg a gördeszka.
5. Legurulás a dombról
Akár kirándulás során a domboldalról való legurulás is stimulálja az érési folyamatokat, mely mókás szórakozás lehet az egész család részére.
6. Egyensúlyozás pallókon, fagerendán
Ügyességi feladatokat is kitalálhatunk gyermekeink részére, akadályok átlépése, billenős eszközön való egyensúlyozás, fagerendán vagy gumikötélen való végig sétálás, lábujjhegyen, illetve sarkon járás fára mászás.
A felsorolás folytatása (az egyensúlyzavar jelei; a gyerek lelki bizonytalanságának megjelenése a mozgásában), és a cikk teljes változata a papasmamasmagazin.hu oldalon olvasható.