Felesel és szemtelenkedik a gyerek?

rózsaszín inges nő

Felesel és szemtelenkedik a gyerek?

Mit teszel, ha a gyereked nem hallgat rád, szemtelenkedik, felesel, rád üvölt? Íme 5 ötlet, ami garantáltan működni fog.

A kis- és nagykamaszokkal nem könnyű az élet – a folyamatos harcoknak, erőfitogtatásoknak sok értelme nincs. Hiszen a kamaszkor pontosan a lázadásról szól, amikor a fiatal szembe megy a társadalmi normákkal, a felnőttek értékszemléletével. Saját maguk alakítanak ki idealista világszemléletet, fellázadnak a hagyományos eszmék ellen. De természetesen mindennek van határa, és ha ezt a fiatal átlépi, akkor válaszlépéseket kell tenni – írta a Családinet. Lássuk, melyek ezek!

1. Őszinte beszéd

A pszichológusok úgy vélik, hogy az őszinte beszélgetések segítenek megelőzni vagy csillapítani a feszült szülő-kamasz viszonyt, hiszen ha kialakul a kölcsönös bizalom, akkor az már nagy haladásnak számít. Bátorítsd a gyerekedet arra, hogy mondja el őszintén, amit érez, amit gondol, és maradjon hiteles önmagához. Biztosítsd arról, hogy bármi is történjék, te mindig mellette állsz, szeretni, támogatni fogod őt.

2. Szerezd vissza a hatalmad, de okosan

A család nem egy demokratikus közösség: a felelősség a szülőké, tehát a kiskorú gyerekeikért is ők felelnek. Ha vannak gyerekeid, az irányítás a te kezedben van, neked kell döntéseket hoznod, neked kell egyben tartanod mindent. Persze, a kamaszok fellázadnak bizonyos szabályok ellen. Bizonyos helyzetekben engedned kell, de fontos az is, hogy ennek tükrében a tinédzser is betartsa a szabályokat.

3. Az agresszivitásnak nem lehet helye

Ha nem is könnyű, de minden helyzetben a legjobb, ha higgadt maradsz, mert az agresszív magatartás nem nem vezet semmi jóra. A bölcsesség, tapasztalat jele, hogy a nehézségeket nyugodtan, ésszerűen tudod kezelni, amivel példát mutatsz a gyerekednek.

A cikk folytatása a Családinet oldalán olvasható.