10 tipp: hogyan beszéljünk a kirekesztésről?

üveggolyók

10 tipp: hogyan beszéljünk a kirekesztésről?

Kirekesztésről beszélgetni sokszor felnőttek között is nyomasztó, úgyhogy különösen ijesztőnek érezhetjük, ha gyermekünkkel kell elmélyedni a témában.

Az eltérő anyagi helyzet, a testi fogyatékosság, a bőrszín különbségei, de akár egy kevésbé “menő ruhatár” vagy szemüveg viselése is vezethet egyik-másik gyerek társaságból való kizárásához az iskolában. Mit tehetünk, ha ilyennel szembesülünk, vagy még rosszabb, saját gyermekünkben ismerjük fel a kirekesztő szereplőt? Erről írt a 7köznapi blog.

Sokan nem szeretnek a gyerekükkel az emberek közötti különbségekről beszélgetni, így kerülve a “kínos” témát, de a gyerekek akkor is pontosan látják, hogy bizonyos emberek mások, mint a többiek, és vannak csoportok, akiket máshogy kezelnek.

Amikor a szülő kínosan kerüli, hogy gyermekével az emberek közötti különbségekről beszéljen, akkor a gyerek, akinek korábban természetes volt, hogy az emberek sokszínűek, azt tanulja meg, hogy ez a téma kényes és tabuként kell kezelni.

Néhány tipp, hogy hogyan beszéljünk gyermekünkkel a kirekesztésről

1. Ne tervezzünk szigorú menet szerinti beszélgetést, hanem vessük fel a témát és hagyjuk, hogy több alkalommal, a maga medrében történjen a társalgás.

2. Sok szülő kínosnak érzi, hogy olyan témákról beszéljen, mint korai szexuális kapcsolat, alkoholfogyasztás, vagy kirekesztés. Kezdetben lehet, hogy nehezebben megy a társalgás, de ez szép lassan feloldódik és könnyebb lesz!

3. Olyan nyelvet használjunk gyermekünkkel, ami illeszkedik a korosztályához. Ahogy idősebb lesz a gyerek, egyre mélyebb és árnyaltabb lesz a beszélgetés.

4. Arra válaszoljunk, amit kérdez!

5. A kirekesztéssel kapcsolatos kérdésekre próbáljunk meg természetesen válaszolni, hogy azt érezze gyermekünk, hogy bármikor, bármit megkérdezhet tőlünk.

A cikk folytatása a 7köznapi blogon olvasható.

Felelős Szülők Iskolája
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.