Hogyan nevelj magas érzelmi intelligenciájú gyereket?
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeket, hogy felismerjék és egészséges módon fejezzék ki érzelmeiket? Mint szülő felelősséggel tartozol azért, hogy támogasd gyermekedet az intelligenciája fejlődésében. Jó hír, hogy az érzelmi intelligencia fejlesztése bármikor elkezdhető.
Az érzelmi intelligenciát úgy definiáljuk, mint egy személy azon képességét, hogy megfelelően kifejezze és kezelje az érzéseit, mások érzéseinek tiszteletben tartása mellett. Ez egy olyan készség, aminek elsajátítását bármely életkorban el lehet kezdeni, és amelynek birtoklása számos előnnyel jár az életben – írta a Szülő 2.0. Na de hogyan is csináljuk?
Nevezd nevén a gyereked érzelmeit!
A gyerekeknek meg kell tanulniuk felismerni az érzelmeiket. Segíthetsz nevén nevezni az érzelmeit, legalábbis azt az érzelmet, amiről úgy gondolod, hogy érez a gyereked. Amikor ideges lesz a gyereked, mert vesztett egy játékban, ezt mondhatod: „Úgy tűnik, nagyon mérges vagy. Ugye?” Ha szomorúnak látod: „Csalódott vagy, hogy nem megyünk ma a nagymamához?”
Az érzelmekre vonatkozó szavak, mint dühös, ideges, mérges, félénk, fájdalmas, gyakori használata segíthet gyarapítani az érzéseik kifejezésére vonatkozó szókincsüket. Ne felejtsük el megtanítani a pozitív érzelmekre vonatkozó szavakat sem, mint pl.: boldog, izgatott, reményteli.
Legyél empatikus!
Amikor a gyerekünk ideges és talán úgy tűnik nekünk, hogy még dramatizálja is a helyzetet, kísértést érezhetünk, hogy elbagatellizáljuk az érzéseit. De az elutasító megjegyzéseink azt fogják megtanítani neki, hogy rosszul értelmezi azokat. Jobb megközelítés az érzéseinek hitelesítése és az empatikus viselkedés, még akkor is, ha nem értjük, miért olyan ideges. Ha a gyereked sír, mert azt mondtad neki, hogy addig nem mehet le a játszótérre, amíg rendet nem rakott a szobájában, akkor valami ilyesmit mondj neki: „Én is mindig ideges vagyok, amikor nem tudom azt csinálni, amit szeretnék. Néha nehéz a munkámra koncentrálnom, amikor mást szeretnék csinálni.”
Amikor a gyereked úgy látja, hogy megérted, mi zajlik benne, kevésbé lesz kénytelen megmutatni, hogy hogy is érzi magát. Tehát sokkal jobban fogja érzeni magát, ha egyértelmű számára, hogy megértetted, hogy dühös és nem kell ezért üvöltenie, bőgnie és földhöz vágnia magát.
Tanítsd meg az egészséges megküzdési készségre!
Miután a gyerekek már felismerik az érzéseiket, meg kell tanulniuk, hogyan lehet ezeket egészséges módon kezelni. Nem könnyű dolog megtanulniuk lenyugtatni vagy felvidítani magukat, esetleg szembesülni a félelmeikkel.
Taníts meg konkrét képességeket! Például hasznos dolog megtanulni, hogy ha mérges, lélegezzen mélyeket, hogy lenyugtathassa magát. A gyerekbarát módja e légzésmód elsajátításának a „buboréklégzés”, ami azt jelenti, hogy az orrán veszi a levegőt és a szján fújja ki, mintha csak egy buborékfújóba fújna.
A cikk folytatása további tanácsokkal (használd te is a megfelelő érzelmi kifejezéseket; állítsatok össze szabályozó-dobozt; fejleszd a problémamegoldási képességét) és tippekkel a Szülő 2.0 oldalon olvasható.