Hogyan segítsük a tizenéveseket elkerülni az alkoholfüggőséget?

csoportos koccintás

Hogyan segítsük a tizenéveseket elkerülni az alkoholfüggőséget?

A mai tizenévesek sokkal hamarabb kezdenek először inni, sokkal nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholt és sokkal gyakrabban. A budapesti 14-16 éves gyermekek kb. 1/3-a már volt részeg életében.

Mit lehet tenni a fiatalok védelmében szülőként?

Sajnos azt tapasztaljuk, hogy a szülők, tanárok egy része természetes életkori sajátosságként kezeli a részeg tizenévest. Más részük nem tudja, hogyan reagáljon. Sokan azt hiszik, hogy a tiltás fokozza az ivási kedvet. Pedig több tanulmány bizonyítja, hogy minél engedékenyebb a szülő, annál többet és annál gyakrabban fogyaszt alkoholt a gyermek – írta a csaladinet.hu oldal szakértője.

Egyértelmű, hogy az elhanyagoló családoknál nagyobb a problémás ivás kialakulásának kockázata – ez egyébként elsősorban a legalacsonyabb és legmagasabb státuszú családokban a jellemző. A legrosszabb szülői taktika a probléma ignorálása: meg kell próbálni beszélni a dologról, még akkor is, ha először nehezen megy, vagy egyenesen kínos a dolog. A vizsgálatok azt mutatják, hogy meghatározó szerepe van a szülői kontrollnak és támogatásnak, és ebből a szempontból mindegy, hogy demokratikus vagy autoriter a szülői attitűd. Egyértelmű összefüggés van például a hazamenés időpontja és az ivás mennyisége között.

Meleg családi légkör, példamutató szülői és tanári magatartás, sportszerű életmód – ezek nyújthatnak alternatívát a féktelen bulizásnak.

Már egészen kicsi korban érdemes beszélni a gyerekkel az alkohol veszélyeiről, még azelőtt, hogy esélye lenne kipróbálni azt. A gyerekkor a felfedezésről és a tanulásról szól, tehát érdemes bátorítani a gyereket arra, hogy kérdezzen, érdeklődjön, és bizony nem árt, ha néha felmerül egy-egy kényes téma. A megfelelő és őszinte beszélgetés megalapozza a bizalmat, így a gyerek később is a szülőhöz fog menni, ha problémája, gondja van, hogy megbeszélje azt.

4-7 éves korosztály

A gyerekek ekkor már elkezdenek érdeklődni a saját testük és annak működése iránt, így ez jó alkalom arra, hogy megtanítsuk, mit szabad és mit nem az egészség megőrzésének érdekében. Beszélni kell nekik a különböző élvezeti szerek negatív és egészségroncsoló hatásairól.

Az általános iskola vége kritikus szakasza a gyerekek fejlődésének, ilyenkor lehet a legjobban hatni a gyerekre, hogy megfelelően tudjon vélekedni az alkoholról és a drogokról.

A gyerekek ebben a korban szeretik megtapasztalni/tanulni a tényszerű dolgokat és szélesíteni a látókörüket, szinte hajtja őket az információéhség. Ez tehát egy igen jó időszak arra, hogy megtanulja a jó és rossz dolgok közötti különbséget és válaszként már nem a „csak mert”-et kapja, hanem részletesen el lehet neki magyarázni az okokozati összefüggéseket.

Azonban ebben a korban igen nagy a barátok behatása az egyén gondolkodásmódjára, meg kell tanítani a gyereket a többieknek „nem”-et mondani, mert különben veszélyes helyzetekbe keveredhet. Finoman kell terelgetni a gyereket a helyes úton.

13-17 éves korosztály

Ebben az időszakban a legnehezebb a gyerekkel bánni, ha ezt megelőzően nem volt meg a kellő okítás, itt már szinte lehetetlen lesz bármit is tenni. Ilyenkor jön a lázadás a világ és a szülők ellen, tehát ha előzőleg nem alakult ki a gyerekben egy egészséges kép az életről és önmagáról, akkor itt már nehéz lesz segíteni neki ebben. Fontos a gyakori és őszinte párbeszéd, mindig jót tesz a szülő-gyerek kapcsolatnak a beszélgetés.

A kamaszok gyakran kerülnek kockázatos helyzetekbe. Az egyik rossz irányba húzó erő a baráti társaság, senki se szeretne kilógni a többiek közül.

Ilyen esetben a fenyegetés, a büntetés nem sokat ér, épp ellenkezőleg, a szülő nem tehet mást, mint szeretettel veszi körül gyermekét és bízik benne, hogy jó nevelésben részesült és tudni fogja, mi helyes és mi nem.

A gyerekeket meg kell tanítani nemet mondani! Meg kell nekik mutatni, hogyan utasítsák vissza azt, aki alkohollal kínálja őket.

• Ne fogadjanak el semmi gyanúsat, kérdezzenek rá a kínálóra, hogy mi az és honnan szerezte, biztos nem tiltott dolog-e.
  • Ha bármi alkoholos tartalmú itallal kínálják, mondjon egyből és határozottan nemet.
  • Emlékeztesse arra, hogy legyen nála mindig pénz, telefon, hogy segítségért tudjon folyamodni, vagy el tudja hagyni az adott helyet, ha kellemetlen a helyzet.
  • Soha nem szabad olyan személy mellé autóba ülni, aki ivott. Fel kell nekik ajánlani, hogy a szülő bármikor, bárhova értük megy és elhozza őket, ha baj van.

Azok a gyerekek, akik eleve problémásak (önkontroll hiánya, önértékelési zavar), sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve és viszonylag hamarabb kerülnek az alkohol vagy a drog befolyása alá. Nem hisznek abban, hogy más úton is kezelhetik a problémáikat, szorongásaikat, hogy szerek nélkül is jobban érezhetnék magukat. Ha nincs meg a családdal a megfelelő kapcsolat, vagy más probléma miatt kiszakadva érzik magukat a gyerekek a társadalomból, akkor szintén fennáll az alkoholizmus veszélye. Ezek a fiatalok nem hisznek, és nem bíznak önmagukban, ezért külső segítségre van szükségük.

Gyakorlati tanácsok a szülőknek és néhány, társadalmilag fontos tipp a csaladinet.hu oldalon olvasható.