Így befolyásolhatod színekkel a gyerek nyugalmát! Nem mindegyik szín illik mindegyik gyerekhez!

A gyerekszoba színeit érdemes tudatosan megválasztani, ugyanis nem egyformán hatnak mindegyik gyerekre. Melyik szín milyen hatással van a gyerekekre? Milyenre fesd a gyerekszoba falát?

Magunkon is egyértelműen érezzük, hogy a lakásban való színek mennyire képesek befolyásolni a hangulatunkat, akkor miért ne lenne ez igaz a gyerekekre és a gyerekszobára is? Azok a színek, amelyek a gyerekeket körülveszik, le tudják csillapítani, vagy épp ellenkezőleg, stimulálni, energetizálni képesek őket – attól függően, hogy a megfelelő színeket használjuk-e a közvetlen környezetükben, vagy sem – olvasható a Kölöknet.hu cikkében.

A gyerekek színpreferenciája folyamatosan változik

Régóta tudjuk, hogy a gyerekek más színeket kedvelnek, mint a felnőttek. A kicsik a határozott és erős színek között érzik jól magukat. Kezdetben például a lila színért rajonganak, és ahogyan érnek, fejlődnek, egyre inkább megkedvelik a rózsaszínt. Mire iskolás nagylány lesz a kislányból, beköszönt az élénkpiros korszak.

Megfigyelhetjük azt is, hogy a korai gyerekrajzokon megjelenik a karakteres fekete szín – ilyenkor szoktak a szülők kétségbe esni, hogy mi lehet a baja a gyereknek. Az erős fekete szín használata főleg annak köszönhető, hogy az egyszerűen jól látszik a rajzpapíron, és nem feltétlenül valamilyen trauma áll a háttérben. Mire azonban iskoláskorúak lesznek a gyerekek, a fekete színt egyre inkább kezdik visszautasítani. Majd kamaszkorra újra megjelenik a fekete, főképp a fiúk ruhatárában. A lányok pedig kamaszkorig boldogan evickélnek a rózsaszín és lila színpompás árnyalatai között.

A gyerekszoba a meleg színtől hangulatosabb, a hideg színtől optikailag nagyobb lehet

Csak érdekességképpen megjegyzendő, hogy a profi marketingesek kihasználják azt a tapasztalatot, miszerint a vásárlók 85%-a egy termék mellett a termék csomagolásának színe alapján dönt.
A lakberendezők pedig a különböző színek eltérő térhatásaival játszanak. A világos, hideg színek optikailag kitágítják a teret – ezeket a helyiségeket valóságos méretüknél akár 10 százalékkal nagyobbnak érzékeljük. A meleg színek hatására a helyiségek élénkebbek, kellemesebbek, otthonosabbak lesznek.

Tehát egy bútorokkal zsúfolt, kis alapterületű tetőtéri gyerekszobát ne akarjunk feltétlenül erős meleg színnel agyon nyomni, hacsak nincs rá külön okunk, mert abban a gyerek nem feltétlenül fogja jól érezni magát.

Játszunk a színekkel a gyerekszobában is

A pszichológusokat jó ideje foglalkoztatja a színek lelkünkre gyakorolt hatásai. Általában elmondható, hogy a hideg színek nyugalmat árasztanak. A meleg színek pedig élénkítenek.
A színpszichológusok mégis azt ajánlják, hogy ne csak egyfajta színt használjunk, hanem bátran kombináljunk a lakásban, gyerekszobában; vagyis érdemes egy hideg színt egy meleggel ötvözni. Így például kék-sárga vagy zöld-piros színegyüttesek kiváló kombinációk lehetnek, már ami a lelkünkre gyakorolt hatást illeti.

A cikk folytatása a kölöknet.hu oldalon olvasható.

forrás: kölöknet.hu

• ügyvezető

Vargacz Alexandra

sportszervező menedzser, online marketing szakember, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője