Így szelídítsd meg az akaratos gyereket!
Minél inkább küzdesz egy makacs gyerekkel, annál inkább ellent fog neked mondani, és az állandó veszekedés, meg a konfliktusok erőből, hatalomból történő megoldása senkinek sem jó. Lehet, hogy gyengeségnek tűnik, ha néha engedsz neki, de ezzel valójában csak jobb szülő leszel.
Van egy angol nyelvű rajz, melyen a szülő azt mondja a gyerekének: „Drágám, ha felnősz, akkor azt szeretném, ha magabiztos, független és határozott lennél. De amíg gyerek vagy, addig legyél passzív, simulékony és engedelmes.” Nagyjából ez az a kettősség, amit szülőként a leginkább szeretnénk a gyerekünktől, és aminek egy öntudatos csemete képtelen megfelelni – írta a Dívány.
Hiszen gondoljunk csak bele: valóban kényelmesebb most szülőként, ha a gyerek mindent gondolkodás nélkül elfogad, de felnőttként is ezt szeretnénk tőle? Ugye, nem! Inkább fogadjuk el olyannak, amilyen, és örüljünk neki, mert később ezek a tulajdonságok segíthetik hozzá ahhoz, hogy sikeres legyen, és elérje a céljait.
Ne engedjük, hogy kihozza belőlünk a négyéves énünket
Az öntudatos gyerekek rendszerint temperamentumosak és bátrak, s szeretnek mindent a saját bőrükön kipróbálni, megtapasztalni. Kitartanak az elképzeléseik mellett, és erős belső motivációik vannak, ez hajtja őket előre. Ezek miatt ugyanakkor gyakran vannak konfliktusaik a szüleikkel, és ez könnyen hatalmi harcba torkollhat. Pedig nem kell így lennie, mert nem muszáj mindig felvenni a kesztyűt. Ne engedjük, hogy egy négyéves gyerek kihozza belőlünk a négyéves énünket! Inkább legyünk együttérzőek, adjunk választási lehetőségeket, és keressünk olyan megoldásokat, amelyekkel mindenki nyer. Következzenek dr. Laura Markham pszichológus tanácsai öntudatos gyerekekhez!
1. Szeretnek tapasztalati úton tanulni
Ha a körülmények engedik, akkor hagyd, hogy kipróbálja, amit szeretne! Persze a forró tepsit ne engedd, hogy megtapogassa, de amúgy sokkal hatékonyabb, ha hagyod, hogy a saját bőrén tapasztalja meg a dolgokat.
2. Szeretnek irányítani
Ha például elfelejtett reggel fogat mosni, akkor ne utasítsd, hanem vezesd rá, hogy magától jusson eszébe. Kevésbé fog tiltakozni, ha úgy érzi, hogy ő irányíthat.
3. Adj választási lehetőségeket!
Ha közlöd vele, hogy mit kell csinálnia, akkor biztos, hogy ellent fog mondani. Helyette ajánlj választási lehetőséget! Például amikor mentek el otthonról, de ő valamiben elmélyedt, akkor kérdezd meg, hogy azonnal szeretne indulni vagy mondjuk 5 perc múlva?
4. Engedd, hogy ő döntsön a testéről!
A gyerekeknek nehéz elképzelni, hogy hideg van odakint, miközben a meleg lakásban ülnek. Így ha erőlteted a kabátot, akkor lehet, hogy csak azért se fogja felvenni, pedig közben tényleg fázik. Inkább mondd el neki, hogy te biztos veszel, mert hűvös van, és nem szeretnéd, ha ő megfázna, vagy ha vissza kellene jönni a kabátért. Ajánld fel neki, hogy beteszed a táskájába, és akkor eldöntheti, hogy felveszi-e vagy sem.
A további 5 tanács a Dívány oldalán olvasható!