Ismerd meg az intelligencia 8 formáját: a te gyereked melyik csoportba tartozik?

rajz az agyról

Mindannyiunknak vannak elképzelései arról, hogy a (leendő) gyermekünknek mikor kell elérnie bizonyos mérföldköveket: hány hónapos kora körül kell elkezdenie kúszni, mászni, járni, beszélni… stb. De soha, egy percre se feledkezzünk meg róla, hogy minden gyerkőc más és más!

Négy fiam van. Az első lurkó születésekor persze még sokkal inkább ragaszkodtam az olvasott/hallott információkhoz, ahhoz, hogy a kicsik fejlődésének milyen ütemben kellene haladnia, egy „átlagos” gyermek esetében. Átlagos? De hiszen ilyen nem létezik; csak egyedi és különleges gyerekek léteznek, ez az, amitől annyira színes a világunk! És amikor ezt megértettem, letettem a tollat, amivel az addig lelkesen jegyzeteltem a Marciról szóló füzetembe, és onnantól kezdve már csak arra fókuszáltam, hogy Ő (és aztán a későbbiekben a többi gyermekem is) MIBEN JÓ – írta a babanet.hu szerzője.

Hiszen az igazság az, hogy minden kisember egy egyedülálló „keveréke” jó és rossz tulajdonságoknak, készségeknek, amikben erősebbek vagy épp gyengébbek, és az egyedi történetük teszi őket azzá, akik később, felnőttként lesznek.

Dr. Howard Gardner, a Harvardi Egyetem professzora szerint 8 féle intelligencia-típus létezik, és e szempontok szerint érdemes a lurkónkra nézni. Tehát, lehet, hogy a Te lányod/fiad később kezd el beszélni, vagy lassabban éri el a többi mérföldkövet, ahogy az „elő van írva”, viszont rettentően empatikus és már egész korán megérteti magát a környezetével (hiszen ugye tudjuk, hogy nem csak a beszéd az egyetlen kommunikációs eszközünk!).

A Dr. Gardner-féle 8 fajta intelligencia-mutató pedig a következő:

1. Nyelvi vagy verbális intelligencia: azaz, hogyan tudja valaki szavakban kifejezni magát. Mind közül talán ez a legismertebb és legelismertebb mérce (de nem az egyetlen!). Az ebbe a kategóriába tartozó gyerkőcök már egész korán elkezdenek gagyogni, halandzsázni, imádnak történeteket hallgatni, majd mesélni és korán elsajátítják az olvasás tudását is.
  2. Logikai intelligencia: akik ebbe a típusba tartoznak, igen jók matekból és gyorsan oldják meg a logikai feladványokat. Ha a Te lurkód is ilyen, akkor, bár lehet, hogy a verbális kommunikáció nem az erőssége, de könnyen rak össze egy puzzle-t, vagy építő kockákból bonyolult kreálmányokat, és jó megfigyelő, azaz hamar leutánoz másokat.
  3. Térbeli intelligencia: kitűnő a kép-memóriája, világosan emlékszik arra például, hogy a tegnapi séta során milyen színű ház mellett haladtatok el, és mit látott az udvarában. Gyakran lesznek művészek az ebbe a csoportba tartozó apróságokból.
  4. Testtudat vagy mozgás-intelligencia: akikben ez az attitűd erős, azok kiváló sportolókká válhatnak a későbbiekben, és hamar megtanulnak, kúszni, mászni, járni. Ne lepődj meg, ha a kicsi tanítás nélkül elkezd kerékpározni vagy pillanatok alatt elsajátítja az úszást.
  5. Zenei intelligencia: a Te gyerkőcöd is könnyen ráhangolódik egy zene ritmusára, szeret táncikálni, hangokat kiadni, dobolni például egy tollal? Akkor Ő is ebbe a kategóriába tartozik! Használd ki és kezdjétek el fejleszteni a zeneszeretet Benne.
  6. Interperszonális intelligencia: empátia, jó kommunikációs készség és népszerűség (sok barátja van, mert mindenkivel megérteti magát) – na, a Te gyereked tuti, hogy bárhol feltalálja magát!
  7. Intraperszonális intelligencia, avagy öntudatosság: ezek a lurkók rendkívül hamar felismerik a saját érzéseiket és ki is tudják fejezni azokat. Kitűnő önreflexióval rendelkeznek és mivel értik magukat és meg is értetik másokkal, mi zajlik le Bennük, a környezetük könnyen kezeli és elfogadja őket.
  8. Természeti intelligencia: ha a fiad/lányod imád a szabadban lenni és állandóan oda vágyakozik; ebbe a csoportba tartozik. Ügyelj rá, hogy „ne szenvedjen hiányt a természetből” és a friss levegőből!

(babanet.hu)