IT hős vagy kiberbalek? – Kiberbiztonság, adatbiztonság az egész családnak
Életünk minden pillanatában jelen van a digitális tér. Ma már kikerülhetetlen, hiszen online bankolunk, vásárolunk, intézzük a hivatalos ügyeinket, sőt a családunkkal és a barátainkkal is így tartjuk a kapcsolatot. Vajon tudatosul-e bennünk, hogy mennyi privát tartalmat osztunk meg a világhálón és hogy személyes adataink legalább olyan veszélyben vannak, mint amikor nyitva hagyjuk a lakásunk ajtaját? Tudjuk-e, hogy mit is jelent az, hogy figyelünk a saját és a családunk biztonságára az online térben is? Az E-Beszélgetőkúra témája éppen ezért a digitális biztonság, amelyről Csizmazia-Darab Istvánt, IT biztonsági szakértőt, az ESET/Sicontact Kft szakértőjét és Fegyverneki Gergőt, magyar – média szakos középiskolai tanárt, digitálispedagógia-szakértőt kérdezte Tibenszky Moni Lisa, oktatási újságíró, a Felelős Szülők Iskolája alapítója, NMHH gyermekvédelmi-internet kerekasztal tagja.
Miért olyan fontos a családi digitális védelemről beszélni?
Mindenki azt gondolja, hogy vele ez nem történhet meg, éppen ezért legtöbbször passzív hozzáállás jellemzi a felhasználókat. Ám a csalási módszerek és kártevők fejlődnek, jó, ha tudatosak vagyunk és nem a saját kárunkon tanulunk. Valahogy a szülők nagy része azt gondolja, hogy ha a gyereket az okos eszközök ennyire érdeklik, akkor meg is tudják magukat védeni. De ez nem így van. Ahogy megtanítjuk a gyerekeket átkelni a zebrán, úgy kell megtanítanunk a digitális biztonságra is. Ugyanakkor nem véletlenül hárítjuk ezt a feladatot, hiszen azt látjuk, hogy a gyerekek jobban boldogulnak az okos eszközökkel, míg mi sokszor tanácstalanok vagyunk. Pedig a digitális jóllétünk alapja az, hogy egymástól tanulunk, és nem halogatjuk a digitális védelem kérdését.
Értik-e vajon a szülők, hogy mitől kell megvédenünk a családi okos eszközöket?
Nagyon sok előadást tartunk országszerte – kezdi Csizmazia-Darab István, IT biztonsági szakértő, és látjuk, hogy legtöbben tényleg jóhiszeműen állnak az internetbiztonság kérdéséhez, úgy vélik, ők nem lehetnek áldozatai a csalásoknak. Ne várjuk meg, amíg ez megtörténik. Általános jótanács, hogy informatikai higiénia legyen az eszközökön. Ilyen a vírusvédelem, a rendszeres frissítés. A szülőknek azt szoktuk javasolni, hogy rendszeresen beszélgessenek erről a témáról otthon, legyenek szabályok, milyen tartalmat mennyi ideig nézhet a gyerek és semmifeleképpen ne úgy tekintsünk a számítógépre, mint egy bébiőrre, hiszen 2-3 kattintással bármilyen tartalmat el tudnak érni a gyerekek. Sokszor kiderül, hogy a szülők azt sem tudják, mit csinálnak a gyerekek az online térben. Már a fogalmakkal sincsenek tisztában, például mi az, hogy twitch, mi az a drops, milyen játékok vannak, kik a kedvenc youtubereik. Ezeket közös játékkal, beszélgetésekkel megtudhatjuk tőlük és máris belelátunk az online térben töltött életükbe.
Szükségesek a keretek – erősíti meg Fegyverneki Gergő, magyar – média szakos középiskolai tanár, digitálispedagógia-szakértő. A bizalom és a párbeszéd, illetve a partneri együttműködés nagyon fontos a családon belül. Ha a digitális biztonságról beszélgetünk, akkor a technikai biztonságon túl a mentális egészségünk védelmére is gondolnunk kell. Éppen ezért a családi NET-KRESZ, vagy digitális szerződés nagyon fontos, mert segít mederben tartani a kütyüzést. Meg kell állapodnunk abban, hogy mennyi időt, milyen felületeket használhatnak a gyerekek, mikor kell mindenképpen letenni a telefonokat és online tér mentesen egymásra figyelni. Gondoljunk a TikTok-ra, aminek sosincs vége. Rugalmas keretszerződés kell, ami persze esetenként módosítható, de az alapszabályok léteznek, és állandóak. Ezt mindenképpen úgy kell kitalálni, hogy a virtuális valóság ne szippantson be bennünket és az elért tartalmak az életkornak megfelelőek legyenek tartalmukat és mennyiségüket tekintve is.
Éppen ezért javasoljuk a szülőknek azokat a szülői felügyelet programokat, amelyeket könnyen elérhetnek nálunk. – veszi át a szót Csizmazia-Darab István. A vírusírtó programunkban is benne van az a szülői felügyelet, ami blokkolja a kártékony oldalakat életkori kategóriák szerint, ahol egyébként idősávokat is meg lehet adni. Ez tényleg egyszerűvé teszi azt, hogy biztonságossá tegyük a gyerekek számára az online teret. A telefonokra az ESET Parental Control for Android programot javasoljuk. Ezt ne titokban telepítsük a telefonokra, hanem együtt nézzük meg, miként működik. Én a szülői oldalt látom, a gyerekek pedig a saját felületet. Így tudunk az életkornak megfelelő alkalmazásfelügyeletet, és webfelügyeletet biztosítani, van benne helymeghatározó, személyes zónákkal, amely értesítést küld a szülőnek, ha egy-egy zónába be- vagy kilép a gyerek. Van egy chat kommunikáció is benne, ami megteremti a beszélgetés lehetőségét, ha mégis szükség van egy oldal elérésére, kell egy kis plusz idő a netezésre. Ez pedig erősíti a folyamatos kommunikációt és bizalmat a szülők és a gyerekek között. Segít elérni, hogy kérdés esetén hozzánk forduljon a gyerekünk és ne kerüljön bajba. A biztonságos virtuális tér megteremtése a küldetésünk, mert a legtöbben tényleg nem mérik föl a rájuk leselkedő veszélyeket. Éppen ezért most egy őszi internetbiztonsági kampány keretében az ESET Internet Security és ESET Smart Security Premium védelmi szoftverek vásárlásakor az 1 éves, 1 felhasználós licenc áráért 2 felhasználós licenchez juthatnak hozzá a szülők.
A teljes beszélgetés itt tekinthető meg:
Miután nem látjuk a valós veszélyt, nem érzékeljük azt, így szabadon hagyjuk mozogni a gyerekeinket, miközben a való életben számtalan dologtól féltjük őket. Milyen veszélyeknek vagyunk pontosan kitéve a neten?
Ilyenek a zaklatás, vagy a webkamerán keresztül történő kukkolás. Ha valakinek fertőzött a gépe és ellopják a rajta tárolt adatokat, képeket, azzal zsarolhatóvá válik. Ezért javasoljuk azt, ha nem használjuk a kamerát, takarjuk le. Abban az esetben, ha esetleg kiszivárog a jelszavunk, bármit megtehetnek a gépünkkel. A jelszó a privát életünket védi, ezért fontos az, hogy milyen erős. A két tényezős hitelesítést sem használjuk elégszer, éppen ezért van olyan oldal, ahol 2 milliárd feltört és kiszivárgott név-jelszó páros található. Nagyon sokan a böngészővel jegyeztetik meg a jelszavaikat. Ezt bárki a géphez ülve megtalálja. Jobb jelszó safe-fel tárolni a jelszavakat, ilyet az ESET Smart Security Premium szoftverünk is tud.
A gyerekek kezében állandóan ott a telefon. Azt gondolhatnánk, hogy remekül elboldogulnak vele. Vajon tévedünk, és hamis biztonságtudatunk van?
Igen, sajnos a gyerekek sokszor nagyon tudatlanok. Az egy mítosz, hogy a Z generáció jól használja az internetet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sem a tartalom előállításban, sem az információk keresésében és értelmezésében, így az IT biztonságban sem járatosak. Ezt a helyzetet pedig a mesterséges intelligencia csak nehezíteni fogja. A szülői felelősség elvitathatatlan. Közös tanulási folyamatban vagyunk. Legyünk preventívek, tudatosak és ne halogassuk megtenni az óvintézkedéseket a digitális biztonságunkért.
Mit kell tennie egy felelős szülőnek ahhoz, hogy biztonságos digitális környezetet tudjon felépíteni?
Első a vírusvédelem. A telefonokon is, hiszen az olyan, mint egy számítógép. Nyilván a fizetős programok többet tudnak, mint az ingyenesek. Érdemes hát költeni rájuk. A rendszeres frissítések és mentések is elengedhetetlenek, hiszen a vírusok sokszor javítatlan biztonsági hibákat kihasználva fertőzik meg az eszközeinket. Állítsunk be biztonságos jelszavakat, figyeljünk arra, hogy életkornak nem megfelelő tartalmak, veszélyes kihívások, nyereményjátékok ne jussanak el a gyerekeinkhez. A vírusok nem válogatnak. Legyen egy digitális családfő, aki tud segíteni az ilyen ügyekben. Mutassunk példát, kihez fordulhat, ha problémája van. Beszélgessünk sokat és nyíltan kommunikáljunk. Értessük meg a család fiatalabb tagjaival, hogy az ő érdekében alkottunk szabályokat. Ne halogassuk, mert nagyon fontos, hogy biztonságban tudjuk a családunkat a digitális térben is. Ne váljunk a kiberbűnözők áldozatává! Legyünk felkészültek és szerezzük be a megfelelő biztonsági programot is, amellyel ezt könnyen meg is oldhatjuk.
Hasznos linkek:
https://www.eset.com/hu/digitalis-biztonsag/fiataloknak/
ithos.eset.hu
családi kisokos: https://www.eset.com/hu/digitalis-biztonsag/szuloknek/csaladi-kisokos-digitalis-szuloknek/