Mondatok, megerősítések, melyek segítenek a gyereknevelésben

Öltözz gyorsan! Mosd meg a fogad! Igyekezz már! Induljunk, mert elkésünk! Miért nem tudod már, hisz százszor elmagyaráztam!  – Ugye, hogy még minket felnőtteket is irritálnak ezek a mondatok, nemhogy a gyerekeket! S valljuk be nagyon nehéz sokszor úgy beszélni a gyerekkel, hogy azok  építő jellegűek, szeretettel teliek legyenek. Pedig nem is olyan nehéz! Íme egy-két példa, amelyeket érdemes kipróbálni!

Hogy vagy? Hogy aludtál? Hogy érzed magad?

Talán ez a legfontosabb kérdés. Viszont arra nagyon figyeljünk oda, hogy valóban várjuk meg a választ! Mikor reggel felébrednek, valóban érdeklődjünk afelől, hogy hogyan aludt? Mit álmodott? Máris elindulhat egy érdekes beszélgetés az álmokról. Higgyétek el,  a legtöbbször ők sem veszik komolyan a kérdést, s nem is válaszolnak rá, főleg a kamaszok, de mégis jól esik nekik az érdeklődésünk.

Dicsérd, biztasd!

Amikor elhangzik az a mondat, hogy: Ó ezt már egy ilyen nagylánynak, nagyfiúnak tudnia kéne! – Akkor máris beleültetjük a gyerekbe a negatív gondolatot, érzést! Hiába látjuk, hogy most épp nem úgy megy a matek vagy az olvasás, vagy csak egy egyszerű öltözködés, akkor is inkább bíztassuk őket.

Mennyivel jobban hangzik, ha ezt mondjuk: – Látom egyre jobban igyekszel reggelente elkészülni! Milyen ügyesen megmostad ma este a fogadat! Örülök, hogy így igyekszel a tanulással, s már jobban is megy a matek! Ügyes vagy!

Légy büszke rá!

Ne csak magadnak mondogasd, vagy a barátnőidnek, hogy büszke vagy rá! Hanem hangoztasd ezt otthon is! Még a legapróbb dolgokra is mondhatod, hogy igenis büszke vagy rá, hogy például ügyesen bekötötte a cipőjét, időben elindultatok az oviból, iskolából, vagy épp hamar megírta a leckéjét!

Biztasd!

Ha problémája van a barátaival, vagy az osztálytársaiddal, akkor ne ítélj elsőre! Hallgasd meg, beszéljétek át az adott helyzeteket. Mesélj arról, hogy veled milyen volt, mikor kicsi voltál. Ne konkrét tanácsokat adj, hanem együtt oldjátok meg a problémákat! S biztasd, hogy miképp lehet, megérteni a másikat, hogyan lehet könnyebben kezelni egy adott helyzetet!

Szeretlek!

Amikor csak lehet, mondd el neki, hogy szereted! S figyeld meg, hogy ők is egyre gyakrabban fogják mondogatni, hogy szeretnek. Talán ez a legfontosabb, hogy naponta akár többször is erősítsétek egymás felé a bizalmat, a szeretetet!

Az eredeti cikk a napocska.hu oldalán található, kattints IDE.