Miért hazudnak a gyerekek?
A hazugságnak általában egy gyereknél is oka van, szülőként a legfontosabb dolgunk, hogy ezt kiderítsük. A büntetés ugyanis csak újabb hazugságokhoz vezethet.
Minden gyerek hazudik. Teljesen normális része ez a fejlődésnek, és nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, ha néha füllentésen kapjuk. A hazugsággal teszteli a határokat a valóság és a fantázia között, segítségével megvédi magát a tettei következményeitől, és a hazugság segít abban is, hogy megértse, hogyan gondolkodnak mások – írja a GoodTherapy alapján a Dívány.
Bár a gyerekeknél a hazugság ritkán kóros (sőt inkább azt jelzi, hogy újabb fejlődési mérföldkőhöz érkezett), mégis előfordulhat, hogy valami mélyebb problémát jelez, például mentális gondokat vagy manipulációra való hajlamot. A szakemberek körében ugyanakkor vannak, akik azt mondják, hogy nem létezik kóros vagy megrögzött hazudozás, míg mások úgy vélik, hogy ez csak más diagnózishoz kapcsoltan, vagy félelem, trauma hatására jelentkezik.
Azok a szakemberek, akik megkülönböztetik egymástól a patológiás és megrögzött hazudozókat, azt mondják, hogy a különbség a szándékban van. A patológiás hazudozó ugyanis látszólag ok nélkül hazudik. Ilyen például, amikor egy gyerek azt mondja valamiről, hogy megtörtént, miközben ez egyértelműen nem igaz, és nincs is rá oka (például félelem vagy vágy), hogy ilyet állítson.
A megrögzött hazudozók pedig azért füllentenek, mert el akarnak érni valamit, vagy épp el akarnak kerülni egy büntetést. Ez sokkal gyakoribb a gyerekeknél, és bizonyos életkorokban különösen jellemző.
A jelek
Egy gyereknél általában mindig oka van annak, ha nem mond igazat, épp ezért szülőként sokkal fontosabb, hogy ezt az okot megtaláljuk, mint hogy megbüntessük a hazugságért. Ez ugyanis csak újabb hazugságokat szülhet annak reményében, hogy legközelebb már nem fog lebukni.
Figyelmeztető jel lehet:
- Gyakran hazudik látszólag ok nélkül.
- Más viselkedésproblémák is megfigyelhetőek, például dühkitörés, hangulatingadozás, érdektelenség mások érzései iránt.
- Azért hazudik, hogy irányítson vagy manipuláljon másokat.
- Sokkal többet hazudik, mint a kortársai.
- Akkor is hazudik, amikor az már megzavarja a kapcsolatait.
Még ezen jelek ellenére is lehet, hogy a hazudozás nem kóros, és gyakran kezelés vagy más beavatkozás nélkül elmúlik. Számos kutatás még azt is kimutatta, hogy a hazugság az empátia és a társas készségek fejlődésének a jele lehet.
A gyerekekre általában 3-8 éves kor között jellemző a füllentés, ezt követően aztán sokkal kifinomultabb lesz, és elsősorban az önbizalomnövelés, valamint a büntetés elkerülése lesz a fő motiváció.
Miért hazudhat a gyerekem?
Fejlődik a tudatelmélete. Ennek segítségével képes beleélni magát a másik helyzetébe, és megérteni a sajátjától különböző érzéseket és gondolatokat. Az elmeteóriának is nevezett képesség 3 éves kor körül kezd kifejlődni, akkor, amikor a legtöbb gyerek elkezd hazudozni.
Ahogy a gyerekek megtanulnak különbséget tenni a jó és a rossz között, egyre többet füllentenek, mert képesek felismerni, hogy melyek azok a viselkedések, amelyek bajba keverhetik.
Sok gyerek hazudik azért, mert fél a büntetéstől. Ha azonban ezért még nagyobb büntetést kap, akkor azzal pont ellenkező hatást érünk el, mert csak elősegítjük a további füllentést.
Problémára is utalhat
A hazugság ugyanakkor valamilyen háttérben meghúzódó problémára is utalhat, például másért hazudhat egy bántalmazott gyerek, egy szorongással küzdő, vagy a szeretet elvesztésétől félő gyerek. Számos mentális probléma is vezethet hazudozáshoz.