Mitől olyan különleges egy apa-lánya kapcsolat?

apuka rajzol a kislányával egy tóparton

Mitől olyan különleges egy apa-lánya kapcsolat?

Sok apának nehézséget okoz, hogy kapcsolódjon a lányával, különösen kamaszkorban, amikor a kis hercegnőből egyre inkább független nő lesz. Pedig az apáknak már az első pillanattól hatalmas szerepük van a lányuk személyiségének alakulásában. Rajta is múlik nemcsak a férfiakba vetett bizalma, de az is, hogy hogyan látja saját magát mint nőt, és mennyire lesz magabiztos.

Az apa–lánya kapcsolat igazán egyedülálló. A legtöbb apa a tenyerén hordozza a lányát, aki hamar rájön, hogy egy mosollyal bármikor könnyedén meglágyíthatja az apja szívét. Ő az első számú férfiminta a lány életében, és ez sokkal nagyobb hatással van rá, mint gondolnánk – derült ki Tamás-Lipták Zita gyermekpszichológus Díványnak adott válaszaiból.

Milyen jellegzetességei vannak az apa-lánya kapcsolatnak?

Ma már tudjuk, hogy az apáknak ugyanúgy meghatározó szerepük van a gyerekük személyiségfejlődésében, mint az anyáknak, és szerencsére nagyon sok apa ki is veszi a részét a kicsik gondozásából, az első pillanattól kezdve. Az apai minőség, az általa nyújtott érzelmi reakciók, viselkedésminta sokszor nagyon más, mint amit az anya képvisel, és ez így van rendjén, mert ezáltal a gyerek egyfajta sokszínűséget tapasztal a világról.

A klasszikus családmodellben, ahol az anya otthon van a kisbabával, az apa pedig dolgozik, csecsemőkorban az apa a külvilágot képviseli a kisbaba életében, az anya pedig a belső, érzelmi világ megtestesítője, de emellett az apa a gondoskodást ugyanúgy jelentheti a baba számára, mint az anya. Ebben az időszakban nincs igazán különbség az apa–fiú és az apa–lánya kapcsolatokban.

Milyen problémákat okozhat egy nem megfelelő kapcsolat?

Ha az apa gyerekkorban érzelmileg vagy fizikailag nem elérhető, az a lánygyerek esetében gyakran oda vezet, hogy felnőttként is az apától meg nem kapott biztonságot, az apai szeretetet keresi a kapcsolataiban. De minden, amit az apai jelenléttől kaphatna útravalóul, csorbát szenvedhet: önbizalma, önértékelése, teljesítményhez való viszonya, a stresszel való megküzdési képessége, a férfiakhoz és saját nőiességéhez való viszonyulása is. Számos pszichés és érzelmi zavar mögött ott húzódhat az apa hiánya vagy a nem megfelelő apai bánásmód. Ha a szülők válása miatt az apa kevesebb időt tölthet a gyerekeivel, az mindenkinek nehéz. De ha ezt a kevesebb időt minőségi tartalommal tudják megtölteni, akkor az értékes és építő lehet, és nem feltétlenül vezet eltávolodáshoz vagy a kapcsolat megromlásához.

Hogyan tud egy apa a lányához kapcsolódni?

Sok apa beszámol arról, hogy nehezen talál közös aktivitást a kislányával, hiszen távol áll tőle a babázás, a csajoskodás. De egy kislány nem csak ennyit tud!  A csecsemőkortól kezdve nagyon fontos az apa folyamatos érzelmi és fizikai jelenléte: az ő érintése, gondoskodása, a sok-sok hancúrozás, dögönyözés, mindenféle közös tevékenység, játék, az élet nagy dolgairól való beszélgetés, meseolvasás – igazából kevés olyan dolog van, amiben egy apa ne tudna részt venni. Ahogy érik és fejlődik a gyerek, úgy a beszélgetések is mélyülnek, jönnek a komolyabb témák, amikben ugyancsak fontos, hogy az apa is jelen legyen, meghallgassa a lánya véleményét és elmondja a sajátját. Később is érdemes közös apa–lánya programokat szervezni.

A teljes cikk a Dívány oldalán olvasható.