Ne zaklass! Tízezer kamasz tett fogadalmat a kirekesztés ellen Nick Vujicic előadásán
Hálát adni és elfogadni a különbözőségeinket, a másságot! – így hangzott a két fő üzenet Nick Vujicic az iskolásokkal teli Arénában megtartott motivációs beszédében. A kéz és láb nélkül született motivátor már 72 országban tartott előadást, közel 2 és fél millió embernek. Magyarországra a Nem Adom Fel Alapítvány szervezésében érkezett és október 25-én délelőtt több mint tízezer diáknak beszélt a kirekesztésről, a bántalmazásról, arról, hogy Ő milyen kiszolgáltatott helyzetben volt kezek és lábak nélkül. Arra biztatta a tizenéves hallgatóságot, hogy álljanak ki társaikért, önmagukért, becsüljék meg magukat és soha ne adják fel. Legyenek hálásak az életükért, azért, hogy van mit tenni, van miért cselekedni.
„Kezek és lábak nélkül is tud a szív szeretni, de akár ölelni is” (Nick)
Nick saját életútján keresztül szemléltette, hogy gyermekként egyáltalán nem tudta, mi az Ő élete értelme, hogy fogja Ő majd megfogni a barátnője kezét, hogy jár majd iskolába, ki és hogyan segít neki? Mára négyszeres édesapa és boldog házasságban él. Az orvosok már többször csodaként néztek rá a gyógyulásai miatt, amiket orvosilag szinte kizártnak minősítettek. „Legyetek hálásak azért amitek van, ma több millió ember éhezik a földön, igen sokan háború sújtotta területről menekülnek és mi, akik itt élünk, mégis elégedetlenek vagyunk. Adjatok hálát!” – biztatta a fiatalokat Nick Vujicic, akinek saját életadottságai miatt igen sok kirekesztésben, önmarcangolásban volt része.
„Keressetek célokat és írjátok le, tegyetek érte és soha ne adjátok fel!”
Elmesélte, hogy tizenévesként öngyilkos akart lenni, de mégis adott egy esélyt magának és mennyire hálás azért, hogy ezt megtette. Az első ember, aki azt mondta neki, hogy szónok lesz és sok ezer embert fog tanítani, az egy takarító volt. Utána kijárta az egyetemet és felépítette az életét, külsőleg fogyatékosként, de belsőleg lelki békében, harmóniában.
Nick évek óta a másság elfogadása mellett kampányol, az ellen, hogy a fiatalok csúfolják, zrikálják egymást, mert innen indul a lejtő, a negatív lavina, mely sokakat letaszít… Sokan az otthoni erőszak, nemtörődömség hatására vagy épp az iskolai zaklatások hatására szoronganak, megpróbálnak öngyilkosságot elkövetni. Az Arénában végzett spontán, anonim felmérés alapján kiderült, hogy a minden 30 kamaszból egy már megpróbált valamilyen módon öngyilkosságot elkövetni elkeseredettségében. Figyelemmel kell fordulnunk egymás felé, megköszönni, hogy vagyunk egymásnak, átölelni, vinni egy csokor virágot Édesanyánknak vagy csak egy telefonnal megkérdezni, hogy hogy van, ahogy értő figyelemmel lenni osztálytársaink felé is. Nem kell mindenkit szeretni, de ellenségeskedni, bántani nem szabad senkit.
„Ne bántsátok egymást, fogadjátok el a másik Tőletek eltérő személyiségét, adottságait!”
Nick biztató és motiváló szavai után megdöbbentő fogadalmat tett a jelen lévő több mint tízezer diák, egyként mondták Nick után azt a „fogadalmat”, melynek értelmében nem lesznek a zaklatás szemlélői, nem ellenségeskednek egymással, hanem kedvességet és elfogadást adnak egymásnak. Ezt ott a helyszínen megélni, ennek az aurájában lenni, amikor több ezer kamasz fog kezet egymással, kér őszintén bocsánatot és fogad emberséget, megfogalmazhatatlanul felemelő érzés volt.
Az egész délelőtt egy hatalmas lelki megerősítő esemény volt, a Nem Adom Fel Együttessel, a kerekesszékes, látássérült énekesekkel, táncosokkal, olyan erő, mely ritkán adatik meg ekkora térben, ilyen egységként.
A Felelős Szülők Iskolája közel száz kamasszal, szakértő kollégával volt jelen az eseményen, akik részben a debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumból, a Kontyfa Utcai Iskolából, de még több budapesti és Pest környéki településről is érkeztek. Mindannyiuk nevében írhatom, hogy hálásak vagyunk ezért az élményért, melyet a Nem Adom Fel Alapítvánnyal közös eseményeken már mi magunk is megéltünk, hisz jártunk már a táborukban, mentünk iskolákhoz is érzékenyítő tréningeket tartani velük együtt. A másságot és annak az elfogadását is meg kell tanulni.
A tolerancia, a másság elfogadása tanulható!
Nekünk ebben egyik legnagyobb tanítónk Nagy Zsolti kerekesszékes érzékenyítő tréner, aki fiatal kora ellenére annyira sok élményt adott már azzal, ahogy megtanított arra, hogy neki mi a segítség. De említhetem Czene Andrist is, aki látássérült szakértő, barátunk és vaksága ellenére igazi lovas, sőt a II. Civil Derby első helyezettje volt idén nyáron. A lista nem lenne egész, ha nem említeném itt meg Tóth Karcsit, a kerekesszékes táncos barátunkat, aki pedig a művészet révén hat ránk, felejthetetlenül és ellenállhatatlanul.
Minden iskolásnak érzékenyítő tréninget!
Épp az Ő közreműködésükkel szervez a Felelős Szülők Iskolája is érzékenyítő programokat, hogy a fentiek szellemiségében a gyerekekben is kialakítsuk a tolerancia fogalmát, olyan fogyatékkal élő társaink, tapasztalati szakértők bevonásával, akik saját életnehézségeiken keresztül tanítják ép társaikat. Itt kipróbálhatják a fehér bottal való közlekedést, a kerekesszéket, de egy, a trénerek életébe bepillantó előadáson is részt vehetnek, ahol a mindennapi problémáikkal találkozhatnak, kérdezhetnek is a résztvevők.
A következő érzékenyítő napra november 15-én kerül sor a Tolerancia Világnapja kapcsán a Villányi Úti Konferenciaközpontban, melyre általános iskolás csoportok jelentkezhetnek.
Álljon itt zárásként Nick Vujicic két, számomra kedvenc idézete, mely legyen útravaló mindannyiunknak:
„Legközelebb, amikor valami váratlan esemény gátolja a terveid megvalósítását, próbálj pozitívan hozzáállni a dolgokhoz, ne akadályként tekints a történésekre! Keresd a rejtett ajándékot – a lehetőséget, amely áldásos lesz rád vagy a környezetedben lévő emberekre nézve.”„A sorsunkat nem az határozza meg, mi történik velünk, hanem az, miként reagálunk ezekre a történésekre.”
Jegyvásárlás, információ az érzékenyítő programokról: