Otthon is biztonságban – tippek a balesetek megelőzésére

homokozó gyerekek

Otthon is biztonságban – tippek a balesetek megelőzésére

A baleset egy pillanat alatt bekövetkezik, akár azokban a mindennapi szituációkban is, amelyeket ezerszer végigcsinálunk – akkor egyszer azonban balul sülnek el a dolgok és kész a baj. Sajnos ez alól a gyerekek sem kivételek.

Történnek kisebb balesetek, de olyanok is, amelyek örökre megváltoztatják egy család életét. A baleseteket elkerülni nem mindig lehet, viszont nagyon fontos a maximális odafigyeléssel minimalizálni az eshetőségüket.

A legkisebbeket és az óvodásokat, értelemszerűen otthon éri a legtöbb baleset (a statisztikák szerint a fiúkat inkább, mint a lányokat), ezért fontos átgondolnunk és számba vennünk néhány dolgot az otthonunkban, hogy a lehető legnagyobb biztonságban tudjuk a kis felfedezőket.

Mivel a meleg, nyári napokon sokat lehetünk a szabadban, cikkünk első részében a kert és a kinti játszók biztonságát vesszük górcső alá.

Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a kicsiket!

A kert és a terasz biztonsága

• Fontos, hogy zárható, reteszelhető legyen a kert és a terasz kapuja is, nehogy kifussanak a gyerekek (ha zárjuk a kaput, a kapukulcsot mindig ugyanarra a helyre tegyük, hogy vész esetén azonnal megtaláljuk).

• A járda és a lépcső, ha lehet, mindig legyen tiszta és töredezés-mentes, nehogy elcsússzon rajta a kicsi.

• Nagyon alaposan le kell fedni a kertben minden gödröt: az aknát, a kutat, stb., semmilyen gödröt ne hagyjunk fedetlenül.

• Ha medence van a kertben, vagy gyerekfürdető a teraszon, a kisgyereket soha ne hagyjuk felügyelet nélkül sem a vízben, sem a víz közelében – addig se, amíg megkeverjük a levest!

• Soha ne engedjük át a szomszédba a gyereket felügyelet nélkül, mert nem tudhatjuk, hogy az ő kertje is „gyerekbiztos”-e.

• Ha a teraszon, vagy a kertben sütögetünk, a gyereket soha nem szabad a tűz és a sütő közelébe engedni, akkor sem, ha már vége a sütésnek (hiszen minden forró még).

• A legártalmatlanabbnak vélt háziállattal se hagyjuk felügyelet nélkül a kicsiket, mert egy félreértés, egy rossz mozdulat is lehet végzetes.

• A kerti tároló ajtaja mindig legyen zárva, mert a szerszámok, gépek közé veszélyes bejutnia a gyerekeknek.

• Ha tartunk pl. növényvédő szereket, azt a kert tárolóban, magas polcon, gondosan elzárva tegyük, hogy még véletlenül se férjenek hozzá a gyerekek.

• A teraszlépcső tetejére és aljára szereljünk olyan „kiskaput”, amit „gyerekbiztos” zárral láttunk el, nehogy egyedül induljanak a kicsik a lépcsők meghódítására.

• Figyeljünk a kullancsok elleni védekezésre is, de vigyáznunk kell a méhekkel és a darazsakkal is, főleg a legmelegebb nyári napokon.

Biztonságos homokozó

• Tavasszal ajánlatos homokcserét tartani, de legalábbis felfrissíteni az állományt.

• A homokozót mindig le kell fedni játék után, nehogy a kutya/macska belepiszkítson.

• A homokozót árnyékolni kell: tetővel, ponyvával, de egy napernyő is megteszi.

Szerző: Bitter Noémi