Pál Feri: egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot!

A népszerű katolikus pap és mentálhigiéniés szakember szerint sok gyerek állapotán javíthatna, ha kicsit egyszerűbbé tennék a szülei az életét – állítja: a stressz és a túl sok inger is okozhat figyelemzavart.

A Családinet Pál Feri előadásán járt, ahol az “egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot” jelmondatot magyarázta a népszerű pap.

Szorongó szülőnek szorongó gyermeke lesz

Az egyik leginkább figyelemreméltó példa Máté Gáboré, aki a figyelemzavarral küzdő gyermekekkel foglalkozik. Máté zsidó családba született 1944-ben, egy extrém módon megterhelő, tragikus időszakban. Amikor édesanyja egy nap azzal híva fel az orvost, hogy kisfia már két napja megállás nélkül sír, a doktor azt felelte: “Kedves anyuka, a zsidó babák sírnak.” Az orvos remekül ismerte fel azt, hogy a családot ért megpróbáltatások a gyermekeket sem hagyják érintetlenül.

A szülői minősítés

Gyakori probléma a szülő-gyerek kapcsolatban, hogy az anya vagy az apa minősít: a gyerek neveletlen, pimasz, szétszórt.

Pedig szinte biztos, hogy a helyzet korántsem ilyen egyszerű. A kamasz szemtelensége mögött az esetek jelentős részében egy túlkorlátozó szülő áll, aki a 16 évesét még mindig 12-nek kezeli, és nem feltételezi róla, hogy el tudja dönteni azt, hogy szüksége van-e esőkabátra például. A tinédzser pedig vágyna az önállóságra, feszegeti a határait, amit a szülő időnként nagyon nehezen visel.

Egyszerűsítsük le: engedjük a gyereket gyereknek lenni!

Nem több száz darab játékra van szükségük, hanem valódi élményekre. Az a gyerek, aki szaladhat az esőben, beleugrálhat a pocsolyába, boldogabb és kiegyensúlyozottabb annál, mint akinek játékokkal van túltömve a szobája, ugyanakkor nem bíznak benne és féltik a szabad mozgástól. Legyünk ott a gyerek mellett csendben, észrevétlenül, de amennyire csak megoldható, ne terheljük túl a saját problémáinkkal. A nyugodt, ritmusokkal és rítusokkal teli környezetben, kevés tárggyal és programmal, de sok szeretettel körülvett gyermek pedig nagy valószínűséggel önmaga is meg fog nyugodni.

A teljes cikket a csaladinet.hu-n olvashatod el.