Segítséget kért a gyerekem, fekete pontot kapott érte

nyuszis pulcsiban arcát fogó kislány

Segítséget kért a gyerekem, fekete pontot kapott érte

Ne árulkodj! – hallja gyakran a gyerekem. De akkor honnan lesz bizalma szólni egy felnőttnek, ha valakit (akár őt magát) bántanak? Mi számít árulkodásnak?

„Ne árulkodj!” – válaszolta a tanár, amikor a nyolcéves Marci szólt neki, hogy Peti megint elvette az osztálytársuk uzsonnáját. Majd aznap délutánra ugrott a mosolygós arc, amit a jó magatartásért lehet kapni. Marci szülei szerint nem ez volt az első eset, amikor az osztályfőnök ezzel a rövid mondattal intézte el a gyerekek jelzéseit. Mi pedig most tegyük rendbe egyszer és mindenkorra ezt a kérdést. Ezeknek az eseteknek jelentős része nem árulkodás. Sokkal inkább jelzés, figyelemfelhívás, segítségkérés – írta az nlcafe.hu szerzője.

Az alsó tagozaton különleges jelentősége van a tanítónak. Ebben a korban ő helyettesíti a szülőt. A gyerekek gyakorlatilag minden apró-cseprő üggyel odarohangálnak a felnőtthöz, legyen ez otthon hagyott üzenőfüzet, osztálytársaktól kapott rossz szó, asztalról levert túrórudi.

A már említett kisfiú, Marci édesapja szerint több baj is van ezzel a mentalitással:

1. Senki nem magyarázta el a gyerekeknek, hogy mi is az az árulkodás, és mi benne a rossz.
  2. Az esetek jelentős része nem árulkodás.
  3. Nem világos, hogy mi köze mindennek a fekete pontokhoz (esetükben a lekonyuló szájhoz).

Nem ő az egyetlen, aki ilyesmit tapasztal. Sem az ebben érintett szülők, sem én nem értem igazán; tényleg el kell zavarni a gyereket, aki a gondjával, bajával az osztályfőnökéhez fordul? Ahhoz a felnőtthöz, aki számára az igazság megtestesítője? Ahhoz, akinek a gyerekek szerint mindig, mindenben igaza van?

Mi számít árulkodásnak és milyen indíttatásból szól a gyerek?

Egy gyereknek gondot okozhat, ha az órán Pistikétől nem tud figyelni, ha Juli folyton bénának nevezi, vagy ha Petivel képtelenség együtt játszani, mert folyton az ő szabályai érvényesülnek. Ugyanilyen zavaró lehet, ha az óra alatt valaki titokban eszik-iszik. Mert ha ő betartja a szabályokat, másnak is így kell tennie. Ha mégsem, könnyen összezavarodik. Vagy a szabályok nem stimmelnek, vagy vele van baj, gondolhatja (jogosan). Persze felsőbb osztályokban már rugalmasabban tudják kezelni a gyerekek a szabályokat. Ebben a korban már előfordulhat, hogy azért szólnak a tanárnak, mert egyszerűen borsot akarnak törni valamelyik osztálytársuk orra alá. (Mondjuk akkor lehet, hogy valami nem teljesen stimmelt a korábbi évek pedagógiájával.)

A cikk folytatódik az nlcafe.hu oldalon (témák: mi is az árulkodás – nem mindegy, hogy a gyerek mire hívja fel a figyelmet – egy tanár tapasztalatai; az eltérő téma eltérő problémát jelezhet – a Békés Iskolák mozgalom alapítójának véleménye)